Intensywny sezon
Tegoroczna zima była jedną z najcięższych w ciągu ostatnich lat. Rekordowe mrozy, obfite opady śniegu - z trudnymi warunkami musieli się zmierzyć nie tylko białostoczanie, ale również mniejsze stworzenia żyjące w mieście.
Sikorki, dzięcioły czy modraszki mieszkające w Białymstoku nie mogły narzekać na głód. Ze względu na bardzo trudne warunki tej zimy, miasto kupiło prawie 1,5 tony karmy. Firmy odpowiedzialne za utrzymanie parków i skwerów dbały, aby w karmnikach zawsze było pełno pożywienia. Ponadto codziennie je oczyszczały z resztek pokarmu czy innych zanieczyszczeń.
Na początku grudnia w mieście zostało ustawionych 39 dużych, wolnostojących karmników. Można je znaleźć w m.in.: parku Planty, parku Branickich, parku Konstytucji 3 Maja, parku Starym, Parku Antoniuk czy na Bulwarach Kościałkowskiego.
Obserwacja ptaków
Do akcji dokarmiania ptaków z chęcią włączają się także mieszkańcy.
– Co roku obserwujemy, że sporo osób wspiera nasze działania. Białostoczanie przynoszą do karmników jedzenie dla ptaków. Najczęściej są to osoby starsze, dzieci i młodzież szkolna – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
W związku z tym na stronie urzędu miejskiego, w zakładce "Gospodarka Komunalna" zostały zamieszczone mapy pokazujące lokalizacje karmników wraz z instrukcją na temat prawidłowego dokarmiania.
– Stwarza to świetną okazję do obserwowania ptaków i wielu mieszkańców z tego korzysta. Niektórzy fotografują ptaki, bo ta akcja zwabia do parków wiele gatunków, które w naturze trudno jest podglądać - dodaje Rudnicki.
Ptaki najlepiej obserwować we wczesnych godzinach porannych. W Białymstoku pojawiają się gatunki taki ptaków jak: modraszki, sikorki, dzięcioły, szczygły, kowaliki, kolorowe gile czy jemiołuszki.
Zimowe dokarmianie trwa od 11 lat
Przed rozpoczęciem sezonu zimowego, każdego roku jesienią kupowana jest specjalistyczna karma dla ptaków. Musi zawierać takie składniki, aby wszystkie gatunki znalazły w karmnikach swoje przysmaki. Prawdziwym przysmakiem dla ptaków są tzw. pyzy, czyli mieszanka zdrowego łoju zwierzęcego i bogatych w białko ziaren. W innych karmach odpowiednich dla ptaków powinny się znaleźć: ziarna zbóż, słonecznika, prosa oraz suszone i rozdrobnione owoce i warzywa.
Miasto planuje zakończyć akcję dokarmiania ptaków w połowie marca, ponieważ jest to okres budowania gniazd i składania jaj. Zimowe dokarmianie na terenach białostockich parków i skwerów prowadzone jest od roku 2010.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl