Nagrodzono 142 policjantów
Minister Mariusz Kamiński podziękował 142 funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom z komend policji w całej Polsce za to, że nawet w czasie wolnym od służby nie wahają się pomagać potrzebującym. Wyróżnił tych, którzy nie zważając na okoliczności, ratowali zdrowie i życie innych osób, pokazując, że służba w policji jest dla nich nie tylko zwykłą pracą, ale prawdziwą pasją.
Z kolei marszałek sejmu Elżbieta Witek podkreśliła, że to rodzaj misji:
- Jesteście powołani, aby nieść pomoc innym. Służba w Policji nie jest dla Was przypadkiem, ale jest dla Was misją, której oddajecie się z pasją i dumą. Zapewniacie nam bezpieczeństwo nawet po służbie.
- Jestem szczególnie dumny z tego, że mundur i służba policjanta nabiera nowego sensu. Budujecie ją w oparciu o nowy etos - powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. - Na służbie lub po służbie jesteście gotowi do niesienia pomocy ludziom. Drodzy policjanci i policjantki, dziękuję, że cierpliwie służycie polskiemu społeczeństwu.
Politycy przypomnieli o bardzo różnych zdarzeniach i przypadkach, kiedy to mundurowi zachowali zimną krew.
- Są z nami funkcjonariusze, którzy wynosili nieprzytomne kobiety z płonących domów, którzy ratowali tonące dzieci, którzy na ulicy ratowali bitych i katowanych przez bandytów niewinnych ludzi. Często robiliście to poza służbą - podkreślił minister Mariusz Kamiński, w słowach skierowanych do policjantów. - Rolą rządu jest to, abyście mieli nie tylko satysfakcję zawodową, ale również to, żeby uposażenia, jakie otrzymujecie, były adekwatne do pracy i waszej ofiarności.
Zapowiedziano podwyżki
Podczas uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji przypomniał, że od 1 stycznia każdy funkcjonariusz policji otrzyma podwyżkę w wysokości 500 zł brutto.
- Obecnie intensywnie pracujemy w MSWiA nad nowym motywacyjnym systemem dla tych funkcjonariuszy, którzy ukończyli 25 lat służby i uzyskali uprawnienia emerytalne, bo chcielibyśmy, żeby nadal pozostali w służbie - powiedział szef MSWiA. - Funkcjonariusz policji, który przeprowadza interwencję, musi czuć, że za nim stoi siła państwa polskiego, a przestępca, który podnosi rękę na funkcjonariusza, musi wiedzieć, że reakcja państwa będzie nieuchronna i szybka.
Minister, przywołując statystykę napaści na funkcjonariuszy policji, podkreślił, że czas z tym skończyć i trzeba niewątpliwie działać także w tej kwestii.
justyna.f@bialystokonline.pl