Dzień Teatru Publicznego oraz towarzysząca mu akcja "Biletu do teatru za 500 groszy" to szansa i zachęta dla tych, którzy na co dzień z różnych powodów rzadko korzystają z oferty teatralnej, na ich twórcze spotkanie z teatrem, którego nie muszą się obawiać i który bardzo łatwo daje się oswoić.
W akcji uczestniczą placówki z Białegostoku i Supraśla: Teatr Dramatyczny, Białostocki Teatr Lalek, Opera i Filharmonia Podlaska oraz Teatr Wierszalin.
Jak kupić bilet?
Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl "Balladyna" (14 maja o godz. 20.00), Białostocki Teatr Lalek zagra "Cień" (13 maja o godz. 16.00), Opera i Filharmonia Podlaska - "Carmen" (14 maja o godz. 18.00), a Teatr Wierszalin - "Dziady - Noc pierwsza" (13 maja o godz. 19.00).
Sprzedaż biletów będzie prowadzona tylko w sobotę (13 maja) - w Teatrze Dramatycznym od godz. 14.00, w BTL-u w godz. 9.00-16.00 (lub do wyczerpania biletów), a w Operze od godz. 11.30. Teatr Wierszalin również będzie prowadził sprzedaż biletów 13 maja (w sprawie godzin otwarcia kasy można kontaktować się telefonicznie pod numerem telefonu 85 710 88 45).
Bilety są do kupienia wyłącznie w kasach placówek (nie będzie prowadzona sprzedaż internetowa, nie ma też możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów). Widzowie mogą kupić ograniczoną liczbę biletów - w Teatrze Dramatycznym, Operze Podlaskiej i Teatrze Wierszalin są to maksymalnie 2 bilety, w BTL-u - 5. Bilet kosztuje 500 groszy, czyli 5 zł.
97 teatrów w 38 miastach
Pomysł tego święta zrodził się w 2015 r., kiedy teatr publiczny w Polsce - a więc teatr dostępny i mówiący w imieniu każdego - obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polski, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tys. widzów - także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnym roku i jest duża szansa, że uda się to także za kilka tygodni.
W akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 97 teatrów z 38 polskich miast, a więc o 7 teatrów więcej niż w roku ubiegłym.
Dlaczego 500 groszy?
Tegoroczna cena biletu - 500 groszy - odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. Skrupulatność nakazywałaby nawet, aby do tej liczby dodać jeszcze "+", bo takich przedstawień było dokładnie 530. Imponująca statystyka! To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny jako na ten, który z jednej strony bardzo ich interesuje, z drugiej zaś dostarcza pewnych obaw i trudności w definicji.
Obchody Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" finansowane są z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
anna.d@bialystokonline.pl