Do obiegu weszły monety upamiętniające Polaków ratujących Żydów

2012.03.16 00:00
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające Polaków ratujących Żydów - rodziny Ulmów, Kowalskich, Baranków: srebrną dwudziestozłotówkę oraz 2 złote ze stopu Nordic Gold. W 2009 r. NBP upamiętnił w tej serii również Irenę Sendlerową, Zofię Kossak oraz siostrę Matyldę Getter.
Do obiegu weszły monety upamiętniające Polaków ratujących Żydów
Fot: NPB

Tragedia rodzin Ulmów, Kowalskich i Baranków pokazuje straszliwą cenę, jaką w czasach Zagłady niejednokrotnie płacili Polacy za pomoc prześladowanym Żydom. Dzięki ludziom takim jak oni, okupację przetrwało ok. 30-40 tys. Żydów. Udokumentowano również, że w latach 1942-1945 za pomoc ofiarowaną Żydom zostało zamordowanych około 700 Polaków, a w co najmniej 40 przypadków ta "wina zbiorowa" objęła całe rodziny: dorosłych i dzieci. Los ten spotkał również rodziny Ulmów, Kowalskich i Baranków upamiętnione na monetach okolicznościowych NBP.

Głównym motywem graficznym awersu srebrnej monety dwudziestozłotowej jest wiejski dom, widziany przez szczelinę stylizowanych desek. Na jednej z nich umieszczono nazwy miejscowości: Ciepielów, Siedliska i Markowa oraz daty dokonanych tam hitlerowskich egzekucji. Rewers przedstawia grupę Polaków ratujących Żydów, z wypisanymi na desce nazwiskami rodzin: Ulmów, Kowalskich i Baranków. W stronę bezbronnych ludzi wymierzony jest niemiecki pistolet maszynowy. Na rewersie monety dwuzłotowej ukazana jest kobieta z dzieckiem na ręku.

Narodowy Bank Polski wyemituje 40 tys. monet srebrnych oraz 800 tys. dwuzłotówek. Zaprojektował Grzegorz Pfeifer, a tradycyjny awers dwuzłotówki - Ewa Tyc-Karpińska.

Od czwartku (15.03) dwuzłotówkę można zamienić w cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP. Natomiast monety srebrne zostały sprzedane na aukcji osiągając cenę 175 zł. Będą także wkrótce dostępne w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner w tej samej cenie.

Wszystkie monety emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

E.S.

1924 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39