Do końca marca wzdłuż kilku ulic pojawią się bariery ochronne

2017.03.21 15:36
Z roku na rok liczba płazów się zmniejsza. Białystok startuje z kolejną edycją akcji mającej na celu ich ochronę. Wzdłuż kilku ulic rozstawione będą specjalne bariery, które uniemożliwią wtargnięcie ich na jezdnię.
Do końca marca wzdłuż kilku ulic pojawią się bariery ochronne
Fot: UM Białystok

800 m barier ochronnych pomoże płazom

Wyłoniono już firmę, która wygrała ogłoszony w połowie lutego przetarg na wykonanie, montaż i demontaż barier ochronnych wzdłuż ruchliwych ulic w Białymstoku, gdzie migracja płazów do miejsc rozrodu jest najintensywniejsza. Uniemożliwią one wtargnięcie im na jezdnię i pod koła nadjeżdżających aut.

Firma Eurofuturo zobowiązała się do postawienia 800 m barier przy chodniku na ul. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej oraz przy ul. Plażowej - na przeciw Stawów Dojlidzkich. Zostaną one rozstawione na nieutwardzonej części pasa drogowego.

Od strony przeciwnej do jezdni, tuż przy barierze, wkopuje się w ziemię plastikowe pojemniki, do których wędrują płazy. Kilka razy w ciągu dnia stan pułapek jest sprawdzany przez upoważnione osoby - ich zadaniem jest rejestracja w specjalnym spisie znajdujących się tam płazów, sfotografowanie ich i przeniesienie na drugą stronę jezdni, gdzie są wypuszczane, by mogły swobodnie kontynuować wędrówkę do miejsc rozrodu.

W tym roku bariery ochronne zostaną rozwinięte pod koniec marca, jeśli pogoda na to pozwoli. Zazwyczaj ustawiane są na okres od 2 do 3 tygodni - uzależnione jest to od intensywności i czasu trwania migracji.

Akcja trwa już 5. rok

Wiosenna akcja ochrony płazów po raz pierwszy została przeprowadzona w 2013 r., kiedy to odłowiono i przeniesiono łącznie ponad 1300 okazów reprezentujących 5 gatunków: ropuchę szarą, żabę moczarową, żabę jeziorkową, żabę trawną i grzebiuszkę ziemną.

– Przez poprzednie 4 lata udało się, dzięki tej akcji, uratować w Białymstoku blisko 3,5 tys. płazów – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Oprócz tego w szkołach odbywają się zajęcia edukacyjne z zakresu biologii i ekologii płazów, których celem jest propagowanie idei ochrony przyrody wśród uczniów.

Prowadzone działania mają duże znaczenie dla ochrony płazów, zwłaszcza, że od lat w całym kraju odnotowuje się spadek liczebności osobników w poszczególnych gatunkach tej grupy zwierząt. Wśród głównych przyczyn tego zjawiska jest osuszanie lub likwidacja małych zbiorników wodnych, chemizacja rolnictwa, przecinanie naturalnych szlaków migracyjnych budowlami takimi jak drogi czy budynki.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1134 osób online