To pierwsza od lat inicjatywa z dziedziny street-artu w Białymstoku. Najlepsi grafficiarze m.in. z Berlina, Łotwy, Szczecina, Katowic i Torunia namalują dziesiątki postaci w różnych stylach - połączy je tylko technika graffiti - mówi Tomasz Kuczyński z Białostockiego Ośrodka Kultury, organizatora imprezy. Jej program będzie jednak zróżnicowany - nie zabraknie muzyki, filmu i teatru.
Propozycje muzyczne
W postindustrialnej przestrzeni drezynowni przy ul. Wiatrakowej wystąpi projekt EMITER_FRANCZAK, czyli Marcin Dymiter i Ludomir Franczak, którzy wykorzystują poezję niemiecką, czeską i polską, interpretując ją za pomocą dźwięków i obrazów. Kolejny ciekawy koncert da Duńczyk polskiego pochodzenia Czesław Mozil z zespołem Tesco Value. Czesław Śpiewa, bo pod takim pseudonimem artystycznym występuje wydał właśnie płytę "Debiut" z tekstami Michała Zabłockiego. Natomiast dużym wydarzeniem na placu miejskim będzie występ grupy GYPSY.CZ złożonej z czeskich Cyganów. - Łączą oni różne estetyki: hiphopową, folkową i nowe brzmienia. Takiej energii dawno w Białymstoku nie było - zachęca Maciej Rant z BOK-u. Z Północy natomiast, a dokładnie z Norwegii przyjedzie do nas znakomity kwartet smyczkowy Cikada String Quartet. W Białymstoku da pierwszy z dwóch tegorocznych koncertów w Polsce.
Film i weekend teatralny
Część filmową Dni Sztuki Współczesnej rozpocznie film niemy "Przygody księcia Achmeda" z muzyką na żywo wykonaną przez Masala Soundsystem. - To pierwszy długometrażowy film animowany, który trafił do kin. Jego reżyserka - Lotte Reiniger - inspirowała się chińskim teatrem cieni - mówi Rant. Po raz pierwszy do Białegostoku przyjedzie Mateusz Wilczyński, jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców animacji, reżyser filmu "Kizi Mizi". Nie zabraknie również pokazów wideoartu z festiwalu WRO 07 in Tour i Filmfest Dresden.
Ostatni weekend imprezy (16,17,18 maja) to tradycyjnie czas zarezerwowany dla teatru. Do Białegostoku przyjadą trzy zespoły, które nigdy u nas nie występowały: z Warszawy Unia Teatr Niemożliwy i Teatr Konsekwentny oraz Teatr Ad Spectatores z Wrocławia. W plenerze wystąpią: Teatr Strefa Ciszy (plac miejski), Teatr Biuro Podróży (plac przed BOK-iem) oraz Art Group SAO z teatrem ognia. Na działania teatralne zostanie anektowana również hala architektury Politechniki Białostockiej, gdzie Teatr Formy Józefa Markockiego pokaże pantomimę "Babel". Markocki poprowadzi również warsztaty pantomimiczne.
Od dziś w kasie kina Forum można kupić karnety upoważniające do wstępu na wszystkie biletowane imprezy Dni Sztuki Współczesnej. Przygotowano ich 50, każdy w cenie 50 zł. Dzięki zakupowi można zaoszczędzić ponad 40 zł.