Dlaczego warto karmić psa dobrą karmą?

2022.05.05 20:59
Decydując się na psa, zyskujemy przyjaciela na lata. Stanie się on wspaniałym towarzyszem, który pomoże nam oderwać się od codzienności. Jednak pies, to również obowiązki i wydatki. Do podstawowych wydatków zaliczamy tutaj wyżywienie.
Dlaczego warto karmić psa dobrą karmą?

Aby utrzymać naszego pupila w zdrowiu i dobrej formie, należy mu zapewnić odpowiednie wyżywienie. Karma prawidłowo zbilansowana pokryje pełne zapotrzebowanie na składniki odżywcze psa, dzięki temu nie doprowadzimy do niedoborów lub nadmiarów pewnych składników w diecie.

Przy wyborze karmy, musimy wziąć pod uwagę stan zdrowia naszego psa, jego wiek, ewentualne alergie oraz nasz budżet. Należy jednak pamiętać, że decydując się na psa, bierzemy za niego odpowiedzialność, dlatego jeśli nie stać nas na prawidłowe żywienie pupila, nie powinniśmy decydować się na czworonożnego członka rodziny.


Czego unikać w karmie?

Zboża są zdecydowanie zbędnym składnikiem pokarmowym. Wszelkie makarony, kasze i ryże to wypełniacz w karmie, który powoduje uczucie sytości. Zboża składają się w głównej mierze z węglowodanów, które są zbyt łatwo dostępnie dla komórek organizmu. Ich nadmiar powoduje rozwój otyłości i może doprowadzić do cukrzycy w wyniku insulinooporności. Dobra karma dla psa, to taka, która nie zawiera w składzie zbóż. Należy pamiętać, że psiaki to w ok. 70% mięsożercy – więc taki procent mięsa powinien znajdować się w dobrej karmie dla psa.


Jaka jest więc najlepsza karma dla psa?

Karmy najmniej przetworzone, czyli karmy mokre w puszkach cechują się najlepszym składem. Kamy mokre o najlepszym składzie powinny zawierać ok. 50% mięsa mięśniowego, 15-20% podrobów (serca, płuca, wątroba, żołądki, itd.), 15% mączki kostnej, warzywa, owoce oraz suplementy. Niestety wielu producentów nie zaznacza procentowej zawartości mięsa mięśniowego, podając jedynie procent mięsa ogólnego w puszce – wówczas zazwyczaj większość stanowią podroby. Karmy z większą ilością podrobów też mogą stanowić odpowiednią formę żywienia. Są zazwyczaj tańsze, co jest dużym plusem. Należy obserwować jednak naszego podopiecznego, ponieważ często duża zawartość podrobów w karmie powoduje rozwolnienie.


Sucha karma dla psa

Sucha karma odpowiednio zbilansowana może również stanowić bardzo dobrą formę żywienia. Są one zazwyczaj bardziej opłacalne finansowo. Sucha karma nadaje się również do pracy z psem – podawanie chrupek jako forma nagrody za wykonanie polecenia jest zdecydowanie łatwiejsze, niż w przypadku karmy mokrej. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, w bardzo szerokim przedziale cenowym. Wybierając karmę bierzemy pod uwagę jej skład i cenę. Należy pamiętać, że wysoka cena z dobrym składem nie zawsze idzie w parze! Istnieje sporo karm które zawierają stosunkowo mało mięsa, dużo zbóż, a ich cena jest niemal dwa razy wyższa niż karmy bezzbożowe innych marek. Jeśli nie jesteś pewien, która karma będzie najlepsza dla Twojego psiaka – koniecznie skorzystaj z Rankingu Karm dla psa.


Dlaczego powinniśmy wybierać karmy dobrej jakości?

Zapewnimy psu wówczas wszystkie składniki pokarmowe, których jego organizm potrzebuje. Odbija się to również na okrywie włosowej. Im lepsza karma, tym lepsza kondycja sierści psa – stanie się ona lśniąca, będzie mniej wypadać. Matowa, wypadająca sierść często jest objawem niedoborów – podobnie jak u ludzi. Nadmiernie wypadające włosy zazwyczaj alarmują nas i skłaniają do poprawy diety lub suplementacji.
W diecie psa nie powinno zabraknąć takich witamin: A, z grupy B, C, H i F oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.
Bardzo ważnym momentem odpowiedniego doboru karmy jest okres szczenięcy. Psy rosną bardzo szybko, przez co są narażone na zbyt mały podaż potrzebnych substancji odżywczych w stosunku do i ich przyrostów masy ciała. Grupą szczególnie narażoną są szczenięta raz dużych i olbrzymich. Najczęstszym problemem jest niedobór wapnia i fosforu. Zaskakujący może być również fakt, że pies karmiony dobrej jakości karmą, nie będzie nieprzyjemnie pachnieć. Wykluczając wszelkie choroby, przyczyną brzydkiego zapachu psa bardzo często jest nieodpowiednia karma słabej jakości.

Podsumowując: odpowiednio zbilansowana karma sprawi, że nasz pies będzie zdrowszy!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1025 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39