Smutek, niska samoocena, zaburzenia snu i apetytu, brak energii i niechęć do kontaktów z innymi - takie objawy utrzymujące się codziennie przez około miesiąc mogą świadczyć o chorobie. Ważne jest wczesne rozpoznanie depresji przez lekarza i rozpoczęcie skutecznej terapii. W jej leczeniu, poza farmakoterapią, stosuje się również psychoterapię - zarówno indywidualną jak i grupową.
Chociaż liczba chorych rośnie, a świadomość społeczna na temat tej choroby wzrasta, niektórzy wciąż traktują ją jako przejaw lenistwa lub modę. Wobec tego, czy i jak można pomóc choremu na depresję?
Nie należy przekonywać chorego, że depresja to nic takiego, mówiąc "nie przejmuj się".
Chcąc zachęcić chorego do leczenia nie wolno porównywać depresji z problemami innych np. "Inni mają dużo gorzej, a się nie załamują".
Pozwól choremu leżeć w łóżku jeżeli odczuwa taką potrzebę. Pomoc w depresji to także zrozumienie i akceptacja jego zachowań, gdyż depresję należy traktować jak każdą inną chorobę somatyczną.
Zawsze należy poważnie traktować przejawy myśli samobójczych, mimo iż osoba kilkakrotnie groziła targnięciem się na życie, a bliscy traktują to jako zastraszenie. Trzeba pamiętać, że nawet chory, który o tym nie mówi, może rozważać takie wyjście z koszmaru, w jakim się znajduje.
Za: abcdepresja.pl