Schmitt jest dziś powszechnie uznawany za jednego z najważniejszych teoretyków polityki i prawa XX wieku. Pomimo moralnych skaz, jest on ważnym myślicielem politycznym i poważnym błędem byłoby przekreślenie jego dorobku tylko ze względu na poparcie udzielone Hitlerowi w 1933 r. Nasze zainteresowanie Schmittem bierze się z przekonania, że odwołując się do jego prac, możemy lepiej zrozumieć niedoskonałości dominującego modelu liberalnego - twierdzi Chantal Mouffe, belgijska feministka i filozofka zajmująca się filozofią polityczną.
Debata poświęcona Schmittowi odbędzie się w czwartek (19.04) w Białymstoku. Gośćmi spotkania będzie Marek Cichocki - filozof, tłumacz Carla Schmitta, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Cichocki jest dyrektorem programowym w Centrum Europejskiego Natolin i redaktorem naczelnym pisma "Nowa Europa. Przegląd Natoliński" oraz wydawcą i redaktorem naczelnym rocznika "Teologia Polityczna". Współpracuje z krakowskim Ośrodkiem Myśli Politycznej. Był doradcą społecznym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W debacie wezmą udział także Bartosz Kuźniarz - filozof i socjolog, adiunkt w Katedrze Filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku oraz Piotr Nowak również z Uniwersytetu w Białymstoku.
Więcej:
Debata o istocie polityczności w Galerii Sleńdzińskich