Można skorzystać z profesjonalnej porady prawnej
Podlaski Oddział Okręgowy Czerwonego Krzyża zaprasza zainteresowane osoby na cotygodniowe dyżury radcy prawnego - Tomasza Lulkiewicza. W ich trakcie można zasięgnąć profesjonalnej porady m.in. w sprawach rodzinnych, rozwodowych, alimentacyjnych, odnośnie kart pobytu, procedur uchodźczych oraz innych - stosownie do potrzeb.
Potrzebę zorganizowania takich dyżurów podlaskie PCK zauważyło po przybyciu do Polski tysięcy osób z Ukrainy. One często miały trudności z załatwieniem wielu spraw, wynikające nie tylko z bariery językowej, ale też wielu nieznanych im procedur administracyjnych. Właśnie osoby uchodźcze Tomasz Lulkiewicz wspiera najczęściej.
- To sprawy dotyczące legalizacji pobytu na stałe, ale też pobyty czasowe. Podpowiadam, jak wygląda kwestia powrotu do Ukrainy, jakie zabierają świadczenia - tłumaczy radca prawny.
Rozwody, alimenty czy najem
Z czasem spraw było coraz więcej - jak przeprowadzić rozwód, jak uzyskać alimenty i typowo przyziemnych, dotyczących najmu, uzyskania grupy inwalidzkiej, stopnia niepełnosprawności. Do siedziby podlaskiego PCK zgłaszają się zarówno obywatele Ukrainy i Białorusi, jak i Polacy.
- Ja napiszę i pozew sądowy, pozew o rozwód, wniosek o podwyższenie alimentów - wymienia Tomasz Lulkiewicz i dodaje z przymrużeniem oka, że jego pisma zawsze przynoszą pożądane efekty. Specjalizuje się w legalizacji pobytów i procedurze uchodźczej, opiniował m.in. akty prawne dla ministerstw.
Przyjeżdżają do niego osoby z Łomży, Zambrowa a nawet Krakowa. Lulkiewicz współpracował z organizacjami i ośrodkami dla uchodźców. Choć w swojej karierze prowadził poważne sprawy o charakterze międzynarodowym, podkreśla, że "zwykłą sprawą" również zajmie się bardzo chętnie.
Jego dyżury w PCK odbywają się w każdy wtorek w godz. 14.00-16.00 w Centrum Integracyjnym PCK przy ul. Warszawskiej 29 w Białymstoku. Można przyjść w tych godzinach, ewentualnie zarezerwować termin spotkania dzwoniąc pod nr tel. 509 904 720.
Porady prawne są bezpłatne, skorzystać z nich może każdy zainteresowany. Są prowadzone w języku polskim, rosyjskim bądź angielskim.
24@bialystokonline.pl