W środę (13 grudnia) w Białymstoku pojawi się osteobus, gdzie będzie można wykonać darmowe badania. Pojazd ze specjalistami pojawi się przy ul. Transportowej 4. Osoby, które się zgłoszą, mogą liczyć na badanie gęstości kości oraz pomiar poziomu cukru we krwi. Wszystko bezpłatnie.
W sumie z osteoporozą zmaga się około 2,5 mln Polaków. Dochodzi u nich do podatności na różnego rodzaju złamania (zazwyczaj trzonów kręgowych, kości udowej, kości ramiennej oraz dystalnej części przedramienia). Jeśli choroba zostanie wcześniej wykryta, wówczas wdrażane jest odpowiednie leczenie, które zahamowuje pogarszanie się struktury kostnej.
Densytometria przeprowadzana w osteobusie umożliwia wykrycie osteoporozy już we wczesnym stadium. Badanie jest szczególnie polecane osobom po 40. roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50. roku życia oraz mężczyznom po 55. roku życia.
- Wczesna diagnostyka, prawidłowe odżywianie, utrzymanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna stanowią podstawowe elementy walki z chorobą. Zachęcam do skorzystania z badania, którego wynik pacjent otrzymuje bezpośrednio po wykonaniu pomiaru, co umożliwia szybką reakcję w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości – mówi Agnieszka Wróblewska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
Przeciwwskazania do badania
NEUCA dla Zdrowia odradza wykonanie badania u kobiet w ciąży oraz u osób, u których w ostatnich dwóch dniach podawany był środek kontrastowy (np. podczas tomografii komputerowej). Nie powinno się go też robić pacjentom, którzy w ostatnim roku mieli badanie RTG, czy rezonans. Przeciwskazaniem są także: katar, gorączka, osłabienie i padaczka.
Jak wygląda badanie?
Samo badanie wykonywane w osteobusie trwa około 12 minut. Nie trzeba się do niego specjalne przygotowywać. Podczas badania stosowana jest metoda dwuwiązkowa absorbcjometria rentgenowska, w której wykorzystuje się bardzo niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego i naświetla promieniami X wybraną okolicę szkieletu. Pomiar wykonywany jest z odcinka lędźwiowego (L1 - L5) kręgosłupa.
- Dodatkowo pacjenci mają możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności – uzupełnia Agnieszka Wróblewska.
Udział w badaniach jest darmowy. Trzeba się jednak wcześniej zapisywać. Można ich dokonywać osobiście pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania lub pod numerem telefonu: 509 722 155, jednak nie później niż dzień wcześniej. Badania odbywają się w godzinach 10:00 – 16:00. Liczba miejsc jest ograniczona.
24@bialystokonline.pl