Czy woda, w której pływamy jest bezpieczna?

2020.08.03 15:26
Korzystając z kąpieli wodnych warto dbać o czystość. Mycie zębów czy branie prysznica w wodzie szkodzi mikroorganizmom w niej zawartych.
Czy woda, w której pływamy jest bezpieczna?
Fot: pixabay.com
Warto dbać o czystość wody

Dr Urszula Kotowska z Katedry Chemii Analitycznej i Nieorganicznej UwB podkreśla, że należy mieć świadomość, że pływamy w wodzie, która nie jest czystym H2O, tylko zawiera w sobie różnego rodzaju domieszki. Są to domieszki naturalne, ale nie brakuje też dodatków pochodzących z działalności człowieka.

- Pewne związki chemiczne trafiają do środowiska wodnego wraz z wodami odpływowymi z oczyszczalni ścieków. Odpływy z oczyszczalni, zarówno przemysłowych, jak i komunalnych, po procesach oczyszczania są wprowadzane do środowiska naturalnego, najczęściej do rzek albo do gleby. I to jest główne źródło zanieczyszczeń antropogenicznych, czyli pochodzących z działalności człowieka – wyjaśnia dr Urszula Kotowska.

Podkreśla również, że trzeba przestrzegać pewnych zasad, by wypoczynek nad wodą był bezpieczny dla środowiska i dla ludzi korzystających z wody. Musimy zwracać uwagę na swoje działania, by nie pogarszać jakości wody.

- Ciągle możemy zauważyć osoby, które w jeziorach "biorą prysznic", myją zęby, włosy – używając przy tym kosmetyków: szamponów, past, żeli. No cóż, takiego zachowania nie możemy uznać za godne pochwały. Miejmy świadomość, że kosmetyki, środki myjące i higieniczne, których używamy na co dzień zawierają przeróżne związki chemiczne. Mają negatywny wpływ na mikroorganizmy żyjące w wodzie, w tym bakterie oraz algi - mówi chemiczka.

Zaburzona równowaga

Woda, w której pływamy to układ, w którym jest bardzo wiele substancji chemicznych, w większości pochodzenia naturalnego. Niestety, człowiek wprowadza do niego także pewne ilości substancji, których przyroda wcześniej nie znała. Mogą zaburzać równowagę i powodować szkodliwe procesy, które z kolei będą przeszkadzać w naturalnym oczyszczaniu się akwenów.

- Nie ma odwrotu od cywilizacji, od używania środków chemicznych, bo one poprawiają jakość życia. Ale wszystko trzeba robić z rozsądkiem, żeby nie szkodzić wodzie, przyrodzie i tak naprawdę samemu sobie – mówi chemiczka.

Dodaje, że podczas mycia zębów w jeziorze wprowadzany jest do niego środek antybakteryjny t. triklosan, który, szkodzi nie tylko mikroorganizmom, ale także większym organizmom, zarówno bezkręgowym, jak i kręgowcom np. rybom – tłumaczy dr Urszula Kotowska.

Akweny wodne bez problemu potrafią oczyścić się z substancji naturalnych, takich jak np. produkty przemiany materii roślin i zwierząt. Natomiast te wodne mikroorganizmy nie zawsze są w stanie rozłożyć środki wprowadzane przez człowieka.

Angelika Dorf
angelika.dorf@bialystokonline.pl

1398 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39