Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań - przecież "Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie", jak twierdził Pablo Picasso.
"Wszystko widzę jako sztukę" to słowa Julity Wójcik, autorki słynnej Tęczy z placu Zbawiciela w Warszawie. Na wystawie próbujemy pokazać właśnie tę powszechność sztuki i jej różnorodność. Dzieci przekonają się, że mogą robić w galerii rozmaite rzeczy: obierać ziemniaki jak Julita Wójcik, wyszywać makatki jak Monika Drożyńska, śledzić wielkiego pająka jak Bogna Burska, rzucać kostkami do gry jak Ryszard Winiarski, karmić żubry w przebraniu białego niedźwiedzia jak Cezary Bodzianowski, czy też - wzorem Moniki Sosnowskiej - budować przedziwną przestrzeń jak z powieści "Alicja w Krainie Czarów".
- Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej - choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy – zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Ich forma czy też historie ich powstania powinny zainteresować zwiedzających w każdym wieku. Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany zeszyt z zadaniami oraz książka w przystępny sposób opowiadająca o twórczości prezentowanych artystów. Mamy nadzieję, że taki sposób przedstawienia oswoi dzieci ze sztuką współczesną i pozwoli zapamiętać najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej - tłumaczy Ewa Solarz, kuratorka wystawy.
Pomysłodawcy wystawy traktują najmłodszych widzów poważnie - nie tłumaczą, nie podpowiadają, nie narzucają, jak dzieła sztuki należy rozumieć, za to zachęcają do myślenia i wyrażania własnych opinii. Opisy prac opowiadają o pomysłach artysty, nie tłumacząc, co miał na myśli ani jak należy interpretować jego dzieła. Poprzez zabawę, warsztaty i spotkania z twórcami chcą przybliżyć dzieciom i ich opiekunom świat sztuki współczesnej.
Uwzględniając potrzeby młodych widzów, którzy najpełniej poznają świat nie tylko przez obserwację, ale też poprzez działanie, uzupełniono wystawę o strefę freestylowo-twórczą - artystyczny plac zabaw z zadaniami nawiązującymi do prezentowanych dzieł.
"Wszystko widzę jako sztukę" to kolejna odsłona wystawy mającej swoją premierę w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w 2018 roku, wzbogacona o prace z Kolekcji II Galerii Arsenał.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 14.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Szczegóły: Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci
anna.d@bialystokonline.pl