Student powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzinę, uczelnię lub pracodawcę, jeśli podjął zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.
- Studenta może zgłosić do tego ubezpieczenia rodzic albo inna osoba uprawniona, np. jego małżonek. Nie może mieć on jednak ukończonych 26 lat. Zgłoszenie to nie wiąże się z obowiązkiem opłacania wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Student, który ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, nawet gdy ukończy 26 lat - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Kiedy uczelnia zgłasza studenta? Jeśli rodzic lub inna osoba, która jest do tego uprawniona, z jakiegoś powodu nie może zgłosić studenta do ubezpieczenia zdrowotnego (nie pracuje i nie jest ubezpieczona), to wtedy robi to uczelnia. Trzeba jednak ją o tym poinformować.
Jeśli student podejmuje pracę na umowę o pracę bądź rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej, wówczas będzie miał własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go pracodawca, a jeśli rozpocznie prowadzenie działalności, musi zgłosić się sam.
W przypadku studenta, który nie ukończył 26 lat nie opłaca się składek. Jeśli jednak zleceniobiorca chwilowo skończy lub przerwie studia i nie ma statusu studenta, wówczas musi poinformować o tym swojego zleceniodawcę. Zleceniodawca będzie go musiał zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
- Ze zwolnienia z opłacania składek od umowy zlecenia nie korzysta student, który podpisze
umowę zlecenia z własnym pracodawcą albo z innym podmiotem niż własny pracodawca, ale wykonuje ją na jego rzecz. W takich sytuacjach studenta zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego pracodawca — tłumaczy rzeczniczka.
Ważną informacją dla studenta jest bez wątpienia to, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wygasa po 4 miesiącach od ukończenia studiów.
24@bialystokonline.pl