Czy można wirtualnie poczuć dotyk drugiej osoby? Nad tym pracują naukowcy z PB

2022.06.03 10:28
Politechnika Białostocka prowadzi badania w ramach międzynarodowego projektu Touchless AI. Dzięki wypracowanym efektom np. będziemy mogli poczuć dotyk na naszej dłoni - bez czyjegoś dotykania.
Czy można wirtualnie poczuć dotyk drugiej osoby? Nad tym pracują naukowcy z PB
Fot: Piotr Awramiuk/Politechnika Białostocka

- Przesyłanie dotyku jest już możliwe - przekonuje mgr inż. Maciej Szymkowski z Katedry Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. - Dzięki technologiom haptycznym, dzięki możliwości generowania sygnałów, sposobom ich tworzenia, możemy w pewien sposób wygenerować uczucie dotyku. Możemy już przesyłać dotyk innej osoby, czy symulować różnego rodzaju materiały - na przykład drewno, gumę. Albo wygenerować piłkę.

Nauczyciel akademicki bierze udział w międzynarodowym projekcie Touchless AI. W zespole jest też student Politechniki Białostockiej Krzysztof Trusiak. Z kolei mgr inż. Maciej Szymkowski jest asystentem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Mediów Cyfrowych i Grafiki Komputerowej Wydziału Informatyki PB.

- Dotyk można przekazać przy pomocy dwóch elementów. Potrzebne są technologie haptyczne, które będą generowały poprzez odpowiednie fale odczucia takiego dotyku na naszej dłoni. Mówimy o pewnych modelach charakterystyczny dla niektórych materiałów, czy też nawet dla niektórych zachowań - wyjaśnia Szymkowski.

Technologie haptyczne mogą być pomocne w stworzeniu na przykład wirtualnej przymierzalni ubrań. Ponadto dzięki haptyce na przykład będziemy mogli lepiej poczuć muzykę. Zamiast wybierać się na koncert, będziemy mogli nie tylko usłyszeć, nie tylko zobaczyć, ale też odczuć muzykę. Będzie to także rozwiązanie dla osoby niesłyszącej.

Do tego dochodzą pewne emocje, które naukowcy też chcą przekazywać.

- Drugim elementem jest uczenie maszynowe, czy też modele sztucznej inteligencji, które pozwalają na to, aby móc wygenerować odczucie pewnego materiału, czy też pewnego rodzaju elementów - dodaje Szymkowski.

Do przesyłania dotyku potrzebny jest komputer, dzięki któremu będziemy mieli połączenie z urządzeniem haptycznym, a drugim jest swoisty pulpit haptyczny. To niewielkie urządzenie. Trzymając nad nim dłoń jesteśmy w stanie taki sygnał odczuć.

- Myślę, że w najbliższym czasie stanie się to coraz bardziej powszechną technologią, ponieważ już teraz dostępne urządzenia haptyczne możemy podłączyć przez port USB i tak naprawdę to też gwarantuje nam dostępność takich urządzeń - przekonuje Szymkowski.

Do uzyskania efektu potrzebna jest wiedza dotycząca sztucznej inteligencji - nie tylko o podstawowych modelach jak na przykład sztuczne sieci neuronowe czy konwolucyjne sieci neuronowe, ale również o bardziej zaawansowanych zagadnieniach jak na przykład hybrydowa sztuczna inteligencja.

Na razie międzynarodowy zespół pracuje nad zintegrowaniem swojego rozwiązania z platformą Zoom, tak byśmy mogli poprzez platformę się spotkać i wirtualnie podać sobie dłoń i poczuć dłoń drugiej osoby. Kolejnym kierunkiem rozwoju badań jest możliwość skorzystania z haptycznych hologramów. Pierwsza prezentacja efektów pracy całego międzynarodowego zespołu jak najszerszej publiczności jest planowana pod koniec roku 2022.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1831 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39