Czy bitomaty to bezpieczne urządzenia?

2022.05.20 00:38
Bitomaty to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w Białymstoku. Do czego służą i czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Na te pytania uzyskasz odpowiedź czytając poniższy artykuł.
Czy bitomaty to bezpieczne urządzenia?

Bitomat - czym jest i do czego służy?

Bitomat to urządzenie, które swoją nazwę wzięło z połączenia zlepków dwóch wyrazów. Bitcoin oraz bankomat. Bitomat w najprostszym tłumaczeniu to po prostu bankomat, który służy do wymiany bitcoinów (lub innych kryptowalut). Urządzenie z wyglądu przypomina bankomat więc skojarzenie go z tym urządzeniem jest trafne, różnica wynika jednak ze specyfiki działania. Za pomocą bankomatu wpłacamy lub wypłacamy środki na linii gotówka – rachunek bankowy. A za pomocą bitomatu wykonujemy to samo działanie na linii gotówka – portfel kryptowalut. 
 
Pierwszy bitomat został postawiony w 2013 roku w kanadyjskim mieście Vancover, od tego czasu z każdym miesiącem przybywało tych urządzeń w różnych zakątkach świata. Obecnie najwięcej bitomatów postawionych jest w Stanach Zjednoczonych. Ciekawostką jest, że drugim krajem pod względem ilości bitomatów jest Polska, która posiada przynajmniej jedno urządzenie w każdym powiecie. Pierwszy bitomat w Polsce stanął w roku 2014 we Wrocławiu. Obecnie w samym Białymstoku jest 50 nowych urządzeń tego typu. Pełną listę wraz z mapką dostępnych bitomatów na terenie Białegostoku można znaleźć na stronie https://atm.egera.com/bialystok.


Bitomat czy to bezpieczne urządzenie?

Zawsze, gdy na rynku pojawia się jakaś nowość ludzie zadają sobie pytanie czy jest to bezpieczne rozwiązanie. Tak też jest w przypadku bitomatów. Wiele osób podchodzi do tych urządzeń z rezerwą i zastanawia się czy transakcja za pomocą bitomatu jest bezpieczna. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna - Tak! Korzystanie z bitomatów jest w pełni bezpieczne. Po pierwsze dlatego, że wymiany można dokonać bez potrzeby podawania wrażliwych danych (wystarczy numer telefonu, na który przychodzi sms z kodem SkyCash za pomocą którego można odebrać gotówkę). Po drugie, firma ATM Egera, dokłada wszelkich starań, aby od strony technologicznej bitomat był zgodny z najbardziej restrykcyjnymi wymogami. Po za tym, w razie ewentualnych problemów bitomat jest obsługiwany przez polską firmę, z którą zawsze można się skontaktować. Jednak praktyka pokazuje, że problemy przy obsłudze tych urządzeń się niemal nie zdarzają.


Bitomaty to rewolucyjne rozwiązanie

Warto na koniec zauważyć, że korzystanie z bitomatów to nie tylko bezpieczny sposób operowania na kryptowalutach ale także szybki i bardzo wygodny. Wypłata lub wpłata gotówki to kwestia dosłownie 10-15 minut. Można to zrobić niemal w różnych miejscach w mieście. Zmienia to kompletnie sposób w jaki dotychczas operowało się na kryptowalutach. Wcześniej konieczne było skorzystanie z giełdy oraz dokonywanie przelewów bankowych. Tymczasem dzisiaj, żeby kupić Bitcoina wystarczy gotówka i brak pośrednika w postaci tradycyjnego rachunku bankowego. To swojego rodzaju rewolucja, która podoba się wielu osobom zainteresowanym rynkiem kryptowalut. Bitomat Białystok jest jednocześnie świetnym przykładem na to, że adopcja kryptowalut cały czas postępuje. Jeśli dzisiaj możemy korzystać z jednego urządzenia zarówno w celu operowania na rachunku bankowym jak i w celu operowania na portfelu kryptowalut to bez wątpienia jest to pewien przełom.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1849 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39