Potrzebujemy OZE?
Urząd miasta zachęca osoby, które są zainteresowane inwestycją w odnawialne źródła energii (fotowoltaikę i kolektory słoneczne) oraz uzyskaniem grantu na to przedsięwzięcie, do wzięcia udział w specjalnej ankiecie.
Wypełnienie ankiety pozwoli miastu uzyskać wiedzę o potrzebach mieszkańców w zakresie odnawialnych źródeł energii. Stworzy też szansę na optymalne przygotowanie wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wnioski konkursowe będą dotyczyć inwestycji – budowy nowych jednostek wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej na budynkach mieszkalnych, w tym jednorodzinnych, na potrzeby własne osób, które otrzymają grant.
Dofinansowanie instalacji będzie przyznawane jako refundacja kosztów. Wysokość grantu ma być uzależniona od mocy instalacji fotowoltaicznej lub wyboru odpowiedniego zestawu kolektorów słonecznych.
Mieszkańcy zainteresowani inicjatywą mogą składać ankiety do 20 grudnia do godz. 15.30 dwiema drogami: elektronicznie na e-mail pv@um.bialystok.pl lub w formie papierowej w Kancelarii Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 lub w sekretariacie Departamentu Ochrony Środowiska przy ul. Bitwy Białostockiej 2/2. Deklaracja przystąpienia do projektu została umieszczona na stronie Urzędu Miejskiego, można też pobrać ją w miejscu składania.
Kolektory w końcu zainstalowane
Niedawno miastu udało się, po wielu perypetiach, zainstalować u mieszkańców 255 kolektorów słonecznych w ramach programu "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku". Kolektory wytwarzają energię cieplną na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Instalacje te ograniczą emisję do atmosfery dwutlenku węgla oraz pyłów. Roczna oszczędność emisji CO2 to prawie 652,4 tys. kg/rok, a pyłów PM10 prawie 1,6 tys. kg/rok.
Druga część projektu obejmuje dostawę oraz montaż nowych, niskoemisyjnych pieców w 225 gospodarstwach domowych na terenie miasta i jest właśnie realizowana.
Całkowita wartość tego projektu to prawie 8,8 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej – około 7 mln zł. Wkład własny mieszkańca wyniesie 15% kosztów instalacji nowego pieca lub kolektora. Projekt jest realizowany w latach 2017-2020.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl