Czego najbardziej potrzebują seniorzy? Znamy wyniki raportu

2020.02.25 14:32
Jak białostockim seniorom żyje się w naszym mieście? Dziś (25.02) odbyła się konferencja naukowa, podczas której zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych w tym temacie.
Czego najbardziej potrzebują seniorzy? Znamy wyniki raportu
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok

Jakość życia seniorów w Białymstoku

Miasto zleciło opracowanie raportu na temat jakości życia i potrzeb seniorów w Białymstoku. - Rekomendacje zawarte w raporcie mają posłużyć do wdrożenia konkretnych rozwiązań na rzecz poprawy jakości ich życia - podaje Departament Komunikacji Społecznej.

Celem badań było zdiagnozowanie potrzeb osób starszych w naszym mieście w różnych aspektach życia codziennego i społecznego. Na podstawie uzyskanych wyników badań dyskutowano o inicjatywach na rzecz poprawy jakości życia seniorów i ich funkcjonowania w środowisku lokalnym.

– Od lat podejmujemy działania mające poprawiać jakość życia seniorów w Białymstoku. Chcąc sprawdzić skuteczność tych działań, ale też po to, aby poznać aktualne potrzeby seniorów, zleciłem przeprowadzenie badań socjologicznych – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Analizując wyniki przeprowadzonych badań dowiadujemy się, czego oczekują starsi mieszkańcy naszego miasta. Teraz będziemy mogli opracować kompleksowy program miejski wspierający seniorów - dodał.

Jak informuje Urząd Miejski w Białymstoku, badaniem ankietowym objęto 980 osób w wieku 65 lat i więcej, w podziale na cztery grupy wiekowe: osoby w wieku 65-69 stanowiły 44,5% próby, 70-75 lat – 24,6% próby, 76-80 – 16,8% próby, a osoby powyżej 80 roku życia– 14,1% ogółu badanych.

Według wyników badań najważniejsze potrzeby starszych mieszkańców Białegostoku to:

- poprawa dostępności do specjalistów lekarzy, usług medycznych, w szczególności rehabilitacji (zakres zadań administracji rządowej),
- poprawa dostępności do informacji na temat działań organizowanych przez Miasto,
- poprawa przepływu informacji pomiędzy administracją samorządową a organizacjami pozarządowymi,
- powołanie Centrum Aktywności Seniorów,
- zwiększenie liczby usług opiekuńczo–pielęgnacyjnych organizowanych przez MOPR,
- powołanie Asystenta Seniora,
- przygotowywanie oferty działań wielopokoleniowych, integracyjnych, edukacyjnych, informacyjnych na osiedlach.

Raport i wynikające z niego rekomendacje posłużą do przygotowania i wdrożenia kolejnych programów wsparcia białostockich seniorów.

Badania realizowane były przez Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku na zlecenie prezydenta miasta.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

939 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39