Czas na zmianę opon
Opony zimowe idealnie spisują się w białej aurze. Na śniegu i lodzie zapewniają nam dobrą przyczepność, bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jednak w innych warunkach bardziej mogą uprzykrzyć życie kierowcy niż zapewnić mu pewność prowadzenia auta. Jazda na oponach zimowych w ciepłe dni nie jest wskazana.
- Opony zimowe szybciej się wtedy zużywają, ponieważ są większe opory toczenia - mówi Bogusław Zajko, właściciel serwisu opon w Białymstoku. - Wydłuża się także droga hamowania, szczególnie na mokrej nawierzchni i oczywiście auto gorzej zachowuje się na drodze.
Mechanik zwraca uwagę, że w dodatniej temperaturze opony zimowe gorzej trzymają auto w zakrętach i zapewniają gorszą precyzję prowadzenia.
- Kiedy robi się ciepło miękka guma, która przygotowana jest do eksploatacji w niskich temperaturach, ściera się w błyskawicznym tempie. - dodaje Bogusław Zajko.
Zatem na oponach zimowych powinniśmy jeździć jedynie, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Z koeli właśnie teraz, na przełomie marca i kwietnia jest najlepszy czas na zmianę opon.
Samodzielnie wymieniać koła czy skorzystać przy pomocy fachowców?
Wielu białostockich kierowców decyduje się na samodzielną wymianę kół. Nic nie stoi na przeszkodzie, kiedy na jednych felgach posiadamy opony zimowe, a na innych letnie. W takim wypadku potrzebny nam będzie jedynie dobry lewarek, trochę wolnego czasu i chęci. Dzięki samodzielnej wymianie w naszej kieszeni zostanie dodatkowych kilkadziesiąt złotych, jednak jest to tylko pozorna oszczędność.
- Opony średnio po przejechaniu 5 tys. km wymagają ponownego wyważenia - informuje Bogusław Zajko. - Bez tego po pewnym czasie będziemy odczuwali wibracje na kierownicy.
Dodatkowo białostocki wulkanizator zwraca uwagę na stan wentyli.
- Guma się tutaj starzeje i zwyczajnie wentyle często wymagają wymiany - dodaje właściciel serwisu opon.
Lepszym rozwiązaniem jest jednak powierzenie zmiany opon czy kół fachowcom. Tylko w serwisie mamy gwarancję odpowiedniego wyważenia kół. Jeżeli jednak nie jesteśmy do tego przekonani i sami zmienimy koła musimy pamiętać, że w każdym kole należy sprawdzić ciśnienie powietrza i w razie potrzeby uzupełnić je do zaleceń producenta naszego samochodu.
lukasz.w@bialystokonline.pl