Historia artystów należących do bohemy paryskiej wzrusza i oddziałuje na widzów do dziś. Świeżość, młodość, namiętność, wielka miłość, pełna tak radości, jak i cierpienia. Wszystko to uświęcone niezrównaną muzyką Pucciniego będzie można obejrzeć na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Barwna bohema lat 30.
Libretto opery na podstawie "Scen z życia cyganerii" Henri Murgera stworzył zgrany duet Luigi Illica i Giuseppe Giacosa. Pierwszy odpowiedzialny był za dramatyczną dynamikę, drugi nadał całości poetycki sznyt.
Fabuła "Cyganerii" została przedstawiona w postaci kilku kadrów będących zarazem samodzielnymi kompozycyjnie scenami o wyraźnym środku ciężkości. Wzruszająca Mimi i romantyczny Rodolfo oraz nieprzewidywalna Musetta i zabawny Marcello to dwie pary, których historie stanowią dwie osie kompozycyjne dzieła. Losy bohaterów rozgrywają się na scenie Paryża pierwszej połowy XIX w. m.in. w malowniczej, artystycznej Dzielnicy Łacińskiej.
W białostockiej realizacji miejsce akcji zostanie przeniesione w lata 30. XX w. To czas barwny, brzmiący bluesem, jazzem i swingiem, kiedy rozkwitało kino nieme i satyra kabaretowa.
Premiera jeszcze w marcu
Operę wyreżyseruje Maria Sartova, która ukończyła Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, była jedną z ostatnich uczennic prof. A. Sari. Kontynuowała studia wokalne w Paryżu, Mediolanie i w Aachen. Po debiucie w Operze Wrocławskiej i w Teatrze Wielkim w Warszawie karierę wokalną związała ze scenami europejskimi, śpiewając główne partie we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.
Podkreśla, że muzyka "Cyganerii" jest bogata emocjonalnie - bardzo radosna, ale też pełna melodramatyzmu. Nie ukrywa też, że tak często grana w teatrach operowych "Cyganeria" jest marzeniem śpiewaków.
Sartova od 2002 r. współpracuje jako reżyser z teatrami operowymi, realizując m.in. spektakle: "Poławiacze pereł" G. Bizeta i "Normę" V. Belliniego w Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu, "Bal maskowy" G. Verdiego w Operze na Zamku w Szczecinie, "Sceny z życia cyganerii" - spektakl muzyczny w Audytorium w Créteil, "Siedem grzechów głównych" K. Weilla w Audytorium w Créteil, "Hello, Dolly!" J. Hermana w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, "Don Giovanni" W.A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Łodzi czy "Złote runo" A. Tansmana w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Kierownictwo muzyczne nad białostocką produkcją sprawuje Paweł Kotla. Scenografię przygotuje Mariusz Napierała, kostiumy - Agata Uchman, choreografię - Jarosław Staniek. Za przygotowanie chóru odpowiada Violetta Bielecka, a chóru dziecięcego - Ewa Barbara Rafałko.
Premiera "Cyganerii" odbędzie się 24 marca o godz. 19.00 na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.
anna.d@bialystokonline.pl