W ostatnich tygodniach w całej Polsce mówi się o tym, że wzrasta liczba chorych na COVID-19. W Podlaskiem też przybywa zakażonych. Jak powiedział Główny Inspektor Sanitarny - Paweł Grzesiowski odnotowano 750 przypadków w naszym regionie. We wszystkich polskich szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 500 osób (w województwie podlaskim - kilkanaście).
- Końcówka września, połowa października ten szczyt nastąpi właśnie wtedy. Oczywiście elementem, który może zaburzyć ten przebieg fali, jest 1 września i powrót dzieci do szkół. Kolejna data to 1 października i powrót studentów - powiedział ekspert.
Wiele osób zaczęło się zastanawiać nad tym, czy w związku z nowymi przypadkami zachorowań, można się spodziewać obostrzeń, jakie były stosowane na początku pandemii. Najwięcej emocji wzbudza noszenie maseczek. Dr Grzesiowski jednak uspokaja, że raczej nie należy się tego spodziewać:
- Dlaczego COVID ma być traktowany inaczej niż grypa, RSV czy pneumokoki. Starajmy się, nie podbijać tych emocji oczekując obostrzeń. Pandemia wystąpiła pierwszy raz po 100 latach. Mieliśmy do czynienia z nowym wirusem. Nikt z nas nie był odporny, nie mieliśmy leków ani szczepionek - wyjaśnia.
Inspektor GIS poinformował także, że osoby, które chciałyby się zaszczepić i mają do tego wskazania, powinny już szukać dostępnych szczepionek. Uczulił, że "nastąpi przerwa w dostępności szczepionek, ponieważ jeszcze w tej chwili nie ma szczepionek zarejestrowanych w Europie. Jest jedna szczepionka, która weszła od lipca, ale jest niedostępna, ponieważ procedury przetargowe trwają, natomiast kolejne szczepionki są rejestrowane w tej chwili przez Europejską Agencję Leków, więc mamy taką sytuację, że do października prawdopodobnie szczepionek nie będzie".
Ekspert poinformował również, że obecnie nie ma żadnych przesłanek, które świadczyłyby o tym, że przebieg COVID-19 będzie inny, niż rok czy dwa lata temu. Wyjaśnił, że choroba z reguły objawia się problemami z górnymi drogami oddechowymi, osłabieniem i gorączką. Niektórzy chorzy zmagają się z biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha.
Jak się chronić przed zakażeniem?
Dr Paweł Grzesiowski w trakcie konferencji w Białymstoku przypomniał, że chcąc uniknąć zakażenia, należy zadbać o odpowiednią ochronę i higienę. Niezbędna jest dezynfekcja rąk i unikanie kontaktu z osobą chorą (szczególnie gdy podejrzewa się, że może być zakażona COVID-19). I chociaż nie zapowiada się, by był obowiązek noszenia maseczek, to uczulił, że są one „wyborem zdrowego rozsądku”, przede wszystkim w zamkniętych pomieszczeniach, miejscach publicznych, gdzie jest duży tłok oraz w placówkach ochrony zdrowia.
24@bialystokonline.pl