Banki mleka kobiecego są coraz popularniejsze
Danlab – firma z Białegostoku zajmuje się zakładaniem oraz prowadzeniem banków mleka kobiecego. Działa nie tylko na terenie Polski, ale i poza nią. To właśnie dzięki niej pierwszy taki bank powstał w Kijowie na Ukrainie.
O tym, jak istotne jest mleko kobiety dla małych dzieci wiadomo od dawna. Pokarm ten jest najzdrowszy, zapobiega alergiom, infekcjom oraz dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tak ważnych w rozwoju maluszka. Niestety zdarza się, że kobieta nie ma możliwości karmić swojego potomka piersią. Wówczas może skorzystać z mleka modyfikowanego bądź z coraz popularniejszego rozwiązania – banku mleka kobiecego.
Wiele pań ma nadmiar pokarmu, więc chce się nim podzielić. I może to zrobić dzięki profesjonalnym bankom mleka, które zrzeszają honorowe dawczynie. Odbierane od nich mleko jest badane i dostarczane dzieciom.
Białostocka firma pomaga w zakładaniu banków mleka w kraju i za granicą
Wiele takich banków w kraju zostało wyposażonych przez białostocką firmę Dablab. Dzięki niej powstają też takie placówki za granicą.
- W 2018 roku do firmy Danlab zwróciła się firma Ekokids z Kijowa z zapytaniem o możliwość rozpoczęcia współpracy przy otwarciu pierwszego Banku Mleka Kobiecego na Ukrainie - mówi Danuta Katryńska, założycielka i szefowa Danlabu. - Oczywiście od razu zaproponowaliśmy chęć spotkania, aby się poznać i omówić możliwość ewentualnej współpracy. Firma Danlab była gotowa podzielić się swoim doświadczeniem, dlatego od samego początku wsparła całą inicjatywę i przekazywała niezbędne wskazówki techniczne i prawne, jakie wiążą się z otwarciem i funkcjonowaniem takiego projektu – dodała.
Współpraca okazała się owocna i udało się stworzyć pierwszy bank mleka na Ukrainie. Trochę jednak potrwało, zanim udało się dopełnić wszelkich formalności.
- Firma Danlab była gotowa podzielić się swoim doświadczeniem, dlatego od samego początku wsparła całą inicjatywę i przekazywała niezbędne wskazówki techniczne i prawne, jakie wiążą się z otwarciem i funkcjonowaniem takiego projektu – wyjaśnia Katryńska. - W ramach kursów, wspólnie z firmą Ekokids zaprosiliśmy przyszłych pracowników BMK do Polski i przeprowadziliśmy nauczanie początkowe na bazie BMK w Warszawie. Po długich przygotowaniach w kwietniu 2019 roku pierwszy Bank Mleka Kobiecego na Ukrainie rozpoczął swoją pracę – dodaje.
Będą kolejne placówki na Ukrainie
Obecnie bank mleka w Kijowie funkcjonuje na bazie największego szpitala położniczego na Ukrainie, Prenatalnego Centrum w Kijowie. Co roku na świat przychodzi tu 7 tys. dzieci. Od momentu rozpoczęcia działalności placówki wydano 1244 litry, czyli ponad 11 tys. porcji mleka.
Pierwszy Bank Mleka Kobiecego na Ukrainie wywołał bardzo duże zainteresowanie ze strony specjalistów, matek i dziennikarzy. O otwarciu BMK informowały wszystkie wiodące stacje telewizyjne - opowiada Katryńska. I wierzy, że powstaną kolejne takie miejsca.
- Aktualnie prowadzone są rozmowy o otwarciu kolejnych takich placówek w innych miastach Ukrainy. Z radością angażujemy się w przygotowania i otwarcie kolejnego takiego projektu, aby pomagać maleńkim dzieciom – zapowiada szefowa Danlabu.
justyna.f@bialystokonline.pl