Co robić, a czego nie robić w Operze? Praktyczny poradnik

2018.11.21 08:02
Jest kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać, idąc na koncert lub spektakl w Operze. Przestrzegając ich - czas spędzony podczas wydarzenia artystycznego będzie miły nie tylko dla nas, ale też dla sąsiada.
Co robić, a czego nie robić w Operze? Praktyczny poradnik
Fot: OiFP-ECS

Czy można robić zdjęcia? Jak się ubrać do Opery? Kiedy można bić brawo? Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują widzów przed wizytą w placówce. Na stronie internetowej dostępna jest zakładka "Co warto wiedzieć?" - każdy wybierający się na ulicę Odeską lub Podleśną powinien tam zajrzeć.

Jak przygotować się do odbioru spektaklu?

Warto dowiedzieć się wcześniej, o czym jest spektakl - zapoznać się z opisami na stronie internetowej OiFP-ECS i poznać okoliczności powstania dzieła oraz jego tło historyczne.

Jeśli chcesz pogłębić wiedzę, kup program do spektaklu, w którym znajdziesz wywiady i artykuły dotyczące konkretnego widowiska.

Spektakle mogą być grane w różnych językach. To zależy od produkcji - w językach obcych mogą być wykonywane opery i operetki, wtedy tłumaczenie libretta wyświetlane jest na tablicy nad sceną.

Jak się ubrać do Opery?

W Operze nie obowiązuje dress code, każdy gość, bez względu na strój, jest mile widziany. Większość widzów stawia na klasyczną elegancję, strój nieco bardziej odświętny od ubioru codziennego.

Wyjątkiem jest premiera - to wielkie święto w teatrze, dlatego na spektakle premierowe warto wybrać strój wieczorowy. Specjalna okazja wymaga wszak specjalnego stroju.

Ile czasu przed rozpoczęciem wydarzenia najlepiej być w Operze?

Przyjazd do Opery warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, tak by ze spokojem móc zaparkować samochód, pozostawić okrycie w szatni i znaleźć czas na obejrzenie wystaw eksponowanych w Operze.

30 minut to bezpieczny czas, który powinien wystarczyć na wszystkie niezbędne czynności. O tym, że zbliża się godzina rozpoczęcia wydarzenia informują gongi.

W foyer Opery znajduje się szatnia, w której bezpłatnie można przechować okrycie wierzchnie. Na numerku, który otrzymamy, znajduje się literka - warto zwrócić na nią uwagę i wybrać właściwą kolejkę po odbiór okrycia.

Co się stanie, jeśli spóźnisz się na wydarzenie?

Osoby spóźnione mogą wejść na widownię dopiero podczas przerwy w spektaklu czy koncercie. Warto też pamiętać, że jeśli widz opuszcza widownię podczas wydarzenia, będzie mieć możliwość powrotu na widownię dopiero podczas przerwy. Warto także zająć swoje miejsce już po pierwszym gongu, szczególnie jeśli zajmujemy miejsce w środku rzędu.

Jak znaleźć swoje miejsce?

Na stronie internetowej Opery dostępny jest plan widowni, znaleźć go można także w foyer Opery przy wejściu na widownię Dużej Sceny. Obsługa widowni także będzie pomocna we wskazaniu drogi do konkretnego miejsca na widowni.

Ile czasu trwa spektakl i czy są przerwy?

To zależy od konkretnego tytułu, średni czas trwania oper i musicali w OiFP-ECS to 2,5-3 godziny. Zazwyczaj są dwie lub jedna przerwa, które trwają 20-25 minut. Informację o czasie trwania i przerwach znaleźć można stronie placówki w zakładce dotyczącej danego spektaklu. Choć czas trwania może wydawać się długi, to artyści i przekazywane przez nich emocje, sprawią, że trudno zauważyć, jak mijają kolejne godziny.

W przerwie można skorzystać z toalety - znajdują się na wysokości szatni w foyer Opery po obu stronach widowni. Przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kiedy bić brawo?

Artyści Opery Podlaskiej bardzo lubią, kiedy widownia docenia ich starania. Najlepiej z brawami zaczekać do momentu ukończenia arii, mile widziane są także brawa na zakończenie aktu.

Nieco innymi zasadami rządzą się koncerty filharmoniczne. Tutaj z aplauzem warto zaczekać na koniec utworu – zwłaszcza jeśli to symfonia, koncert, suita, sonata. Jak poznać, że to już koniec i nie zaliczyć falstartu? Najlepiej obserwować dyrygenta.

Wyłączamy telefony komórkowe i nie robimy zdjęć

Trzeba pamiętać, by przed rozpoczęciem spektaklu lub koncertu wyłączyć telefon lub inne urządzenie, które zabieramy na wydarzenie. Można ewentualnie wyciszyć dźwięki w smartfonie. Nie ma nic gorszego niż dzwonek telefonu wybrzmiewający pomiędzy muzyką graną przez filharmoników. Niebieskie światło smartfona w ciemnej sali także będzie przeszkadzać.

W Operze nie robimy zdjęć ani nie nagrywamy filmów. Chodzi nie tylko o prawa autorskie, ale także o to, że takie zachowanie rozprasza artystów i naszych sąsiadów na widowni. Pamiątkowe zdjęcia można robić przed, w przerwach i po zakończeniu wydarzenia.

Nie rozmawiamy i nie jemy cukierków

Wymiana opinii jest ważna, ale może poczekać z nią do przerwy. Szept nie jest dobrym wyjściem, tylko pogorszy sprawę. Nie hałasujmy - nie wystukujmy rytmu i nie tupmy nogami - chyba że jest to koncert muzyki rozrywkowej, które Opera również organizuje.

Pamiętajmy też, że otwieranie i picie napojów, rozpakowywanie cukierków czy innych przekąsek może przeszkadzać artystom i osobom, które towarzyszą Ci na widowni. Nie zamykajmy głośno torebek.

Jeżeli jesteśmy chorzy, zostańmy w domu. Kaszląca publiczność może być zmorą artystów i sąsiadujących odbiorców. Na pewno znajdziemy kogoś z rodziny lub znajomych, komu będziemy mogli podarować bilet.

W Operze z dzieckiem

Dzieci w Operze są bardzo mile widziane, ale z pewnością bardziej niż miłosne rozterki Carmen, zainteresują je przygody Kapturka Cz., dlatego warto zapoznać się z propozycjami dla najmłodszych, które Opera ma w swoim repertuarze.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1049 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39