Spotkanie dotyczyć będzie badania współczesnego społeczeństwa poprzez badanie jego marginesu społecznego. Przedstawione zostaną niektóre zasadnicze kontrowersje teoretyczne dotyczące zarówno sensu wyróżniania marginesu społecznego, jak i stosowanych w tym celu kryteriów np. lumpenwłasności, a także zagadnienie wielości marginesów społecznych. Zaprezentowane będą również, w świetle niektórych cząstkowych wyników badania poznańskiego, wybrane problemy marginalizacji i wykluczenia społecznego widziane w świetle zmian struktury i dynamiki marginesu społecznego.
Wykład wygłosi Zbigniew Galor - socjolog, dr hab., profesor nadzwyczajny w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół rozwoju społecznego traktowanego w związku ze zjawiskami społecznie i gospodarczo negatywnymi - "szarą strefą", "patologią społeczną" marginesem społecznym, wykluczeniem społecznym; a także z własnością (lumpenwłasnością, własnością spółdzielczą), polityką społeczną, migracjami społecznymi, pracą, osobowością, systemami LETS. Kierował pierwszymi po 1989 w Wielkopolsce badaniami socjologicznymi nad bezrobociem, był konsultantem naukowym Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Poznaniu. Zajmuje się także europeistyką oraz esperantologią.
Po wykładzie zaplanowano dyskusję. Początek o godz. 18 w auli na I piętrze Uniwersytetu w Białymstoku, Plac Uniwersytecki 1.
za: Wrota Podlasia