Podczas ciszy wyborczej obowiązuje zakaz prowadzenia działań, które mają na celu zachęcenie lub zniechęcenie do oddania głosu na określonego kandydata.
Zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień czy rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie oznacza to jednak, że materiały wyborcze, które zostały rozpowszechnione przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usunięte z przestrzeni publicznej na czas ciszy wyborczej. Nie mogą one być jednak modyfikowane. Nie wolno także zmieniać miejsca ich położenia.
Cisza wyborcza obowiązuje także w mediach społecznościowych, co oznacza, że zabronione jest zakładanie grup, wydarzeń związanych z kampaniami kandydatów na prezydenta RP. Trzeba również uważać na komentarze, które publikujemy. Nie mogą one być stronnicze, zachęcające lub zniechęcające do głosowania czy obrażające któregoś z kandydatów.
Nie wolno również upubliczniać nieoficjalnych wyników sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi grzywna od 500 tys. zł do nawet 1 mln zł.
Cisza wyborcza rozpoczyna się w sobotę o północy. Zakończy się w momencie zamknięcia lokali wyborczych tj. w niedzielę o godzinie 21:00.
angelika.dorf@bialystokonline.pl