Choroszcz bierze się za kopciuchy

2019.11.27 14:05
Gmina Choroszcz uruchomiła program dotacji do wymiany kotłów i pieców dla swoich mieszkańców.
Choroszcz bierze się za kopciuchy
Fot: pixabay.com

Gmina Choroszcz oferuje mieszkańcom nowy program dotacyjny, dzięki któremu będzie łatwiejsze trwałe zlikwidowanie pieców i kotłów węglowych niespełniających aktualnych wymagań środowiskowych. Decyzją Rady Miejskiej w Choroszczy proekologiczny program dotacyjny rusza od stycznia 2020 roku.

Kto i o co może się ubiegać

O dotację mogą ubiegać się właściciele nieruchomości, zamieszkali i jednocześnie zameldowani na stałe na terenie Gminy Choroszcz, a budynek mieszkalny, którego likwidacja pieca lub kotła dotyczy, jest położony na terenie Gminy Choroszcz.
 
Jeśli tytuł prawny do budynku przysługuje więcej niż jednemu beneficjentowi, można wówczas wyznaczyć pełnomocnika, który będzie reprezentantem w postępowaniu o udzielenie dotacji, w tym do zawarcia umowy, albo ewentualnie wszyscy beneficjenci przystępują do zawarcia umowy o udzielenie dotacji. Istotne jest to, że beneficjent starający się o dotację nie może zalegać z zapłatą podatków oraz opłat lokalnych, a także innych należności wobec Gminy Choroszcz.
 
Dotacja jest udzielana na trwałą likwidację palenisk opalanych paliwem stałym (tj. kotły węglowe, kotły węglowo-koksowe, kotły na miał, muł lub flot, kotły na biomasę) na rzecz wyłącznie fabrycznie nowych urządzeń, zamontowanych w lokalu po raz pierwszy i spełniających najnowsze wymagania prośrodowiskowe. Dotacja może także pokrywać wykonanie instalacji wewnętrznej kotłowni, dostosowującej lokal do nowego systemu grzewczego. Ponadto beneficjent jest zobowiązany do utrzymania systemu grzewczego sfinansowanego dzięki dotacji z Gminy Choroszcz przez okres co najmniej 5 lat, licząc od dnia otrzymania dotacji.
 
Dotacja nie może być wykorzystana na:
- sfinansowanie dokumentacji sporządzonej w ramach przygotowania zadania, np. na projekt budowlany, projekt wykonawczy, uzgodnienia itp.;
- zakup urządzeń grzewczych niestanowiących trwałego wyposażenia mieszkań;
- refundację wydatków poniesionych przed datą zawarcia umowy dotacyjnej;
- sfinansowanie podłączenia nieruchomości do sieci gazowej;
- sfinansowanie wydatków z innych bezzwrotnych środków publicznych.
 
Wysokość dotacji będzie sięgała do maksimum 50% poniesionych kosztów wymiany pieców lub kotłów węglowych – na ekologiczne źródła ciepła, przy czym nie będzie ona wyższa niż 3 tys. zł.

By uczynić powietrze czystszym

Właściciel nieruchomości ubiegający się o uzyskanie dotacji powinien złożyć do burmistrza Choroszczy pisemny wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Wzór wniosku jest dostępny na stronie www.choroszcz.pl.

Ci, którzy nie złożą wniosków w tym roku, będą mieli jeszcze na to szansę, ponieważ program dotacyjny Gminy Choroszcz na likwidację niebezpiecznych "kopciuchów" jest programem wieloletnim i w kolejnych latach także będzie można ubiegać się o dofinansowanie na ten cel.

- Bardzo się cieszę, że mieszkańcom Gminy Choroszcz możemy zaoferować realną pomoc i konkretne rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska i uczynienia powietrza, którym przecież wszyscy oddychamy, czystszym – przyznaje burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. - Dzięki programowi dotacyjnemu wierzę, że zmotywujemy choroszczan do wspólnego dbania o nasz codzienny komfort. To inwestycja w dziś, ale przede wszystkim w jutro – dodaje włodarz Choroszczy.
 
Dotacja celowa na dofinansowanie kosztów trwałej likwidacji palenisk opalanych paliwem stałym (tj. kotły węglowe, kotły węglowo-koksowe, kotły na miał, muł lub flot, kotły na biomasę) nie wyklucza starania się przez właścicieli o ubieganie się o inne środki dotacyjne przyznawane na ten cel przez inne instytucje.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1088 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39