Chcesz mieć zdrowego i szczęśliwego psa? Koniecznie to przeczytaj

2023.10.12 14:32
Każdy właściciel psa powinien posiadać wiedzę, jakie produkty mogą być toksyczne dla czworonogów i jak należy reagować w przypadku, gdy mogło dojść do zatrucia. Wbrew powszechnym opiniom wiele produktów, które dla nas są nieszkodliwe, mogą być poważnym zagrożeniem dla czworonogów - mówi lekarka weterynarii Magdalena Rutkowska.
Chcesz mieć zdrowego i szczęśliwego psa? Koniecznie to przeczytaj
Fot: Materiały prasowe

Wielu z nas traktuje swojego psa jak członka rodziny i dba o jego dobrostan. Jednak czasem, w dobrej wierze, możemy wystawiać naszych pupili na ryzyko poprzez nieświadome podawanie im toksycznych produktów lub wystawianie ich na działanie trujących substancji w otoczeniu domowym. Dlatego warto poznać potencjalne zagrożenia i objawy zatrucia, aby uchronić naszych czworonogów przed niebezpieczeństwem.

Objawy zatrucia u psa. Jak postępować w przypadku ich wystąpienia?

Objawy zatrucia mogą być różnorodne i zależą od rodzaju spożytej trującej substancji. Mogą obejmować m.in. apatię, otępienie, wymioty, biegunkę, nadmierne ślinienie się, ból brzucha, utratę apetyt, duszności, blade lub sine błony śluzowe, osłabienie mięśni, krwawienie z nosa lub dziąseł, krew w moczu, kale i/lub wymiocinach, niewydolność nerek z bezmoczem, niewydolność wątroby z żółtaczką, a także objawy neurologiczne, takie jak niezborność, histeria, drgawki, drżenia mięśniowe, oczopląs, ślepotę i zgrzytanie zębami.

W przypadku zauważenia tych objawów konieczne jest niezwłoczne działanie. Jeśli istnieje podejrzenie, że pies spożył toksyczną substancję, należy spróbować zidentyfikować źródło zatrucia.

- Jeśli jest to możliwe, należy podać psu doustnie 3% nadtlenku wodoru (wody utlenionej) w dawce 1-2 ml na kilogram masy ciała psa. Może to wywołać wymioty, jednak nie wolno tego robić w przypadku spożycia płynnych substancji żrących lub jeśli od zatrucia minęło więcej niż 2 godziny. W tych przypadkach natychmiast należy udać się do kliniki weterynaryjnej, ponieważ mogą być potrzebne procedury takie jak płukanie żołądka, zabieg chirurgiczny, podanie odtrutki lub hospitalizacja - mówi lek. wet. Magdalena Rutkowska.

Toksyczne produkty dla psów

Na liście produktów, które są szczególnie szkodliwe dla psów są: czekolada, kakao, kawa, herbata, pieprz, sól, cukier, czosnek, cebula, por, szczypiorek, warzywa strączkowe i kapustne, winogrona, rodzynki, orzechy, migdały, słodziki, ksylitol, awokado, alkohol, drożdże, zioła takie jak rumianek, kamfora, jemioła i inne, olej cynamonowy, olejki cytrusowe, cytrusy, niektóre grzyby, jak np. muchomory i oczywiście resztki ludzkiego jedzenia, które zawierają dużo soli, przypraw i kości.

Wśród toksycznych substancji, których nie należy podawać psom są także różnego rodzaju leki, takie jak: ibuprofen, paracetamol, aspiryna, ketoprofen, naproksen, fenylobutazon, a także preparaty wielowitaminowe, zwłaszcza witamina A, D i żelazo.

Oprócz tego, szkodzić psom mogą także rośliny. Na liście tych trujących dla czworonogów znajdują się: dracena, azalia, lilia, dieffenbachia, monstera, fikus, poinsecja, oleander, kliwia, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i aloes.

Wszyscy miłośnicy zwierząt powinni być świadomi tych potencjalnych zagrożeń i dbać o bezpieczeństwo swoich pupili. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o zatrucie, nie można zwlekać. Należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc do weterynarza.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1570 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39