Jak informuje Polska Izba Paliw Płynnych, średnie ceny detaliczne paliw na krajowych stacjach ukształtowały się na poziomie: ON 4,94 zł/l; Pb95 4,92 zł/l i LPG 2,03 zł/l. Z takiego stanu rzeczy kierowcy powinni być zadowoleni, bo choć - biorąc pod uwagę stosunek zarobków do ceny paliwa - Polacy nadal na podróżowanie autem wydają dużo, to jednak tak nielubiana przez wszystkich bariera 5 zł za litr oleju napędowego czy podstawowej benzyny nie jest w tej chwili przekraczana i w najbliższych dniach nie zanosi się na to, by coś w tej kwestii miało się zmienić.
Według danych Polskiej Izby Paliw Płynnych w tej chwili - w porównaniu z początkiem października 2019 r. - ON jest tańszy o 9 gr/l, Pb95/98 o 8 gr/l, natomiast LPG nieznacznie podrożał (+1 gr/l), choć na Podlasiu ten rodzaj paliwa cały czas i tak jest najtańszy w porównaniu do reszty kraju, bo w północno-wschodniej Polsce średnia cena autogazu wynosi 1,97 zł/l. Jeszcze okazalej wypada porównanie do analogicznego okresu 2018 r. 12 miesięcy temu benzyna kosztowała więcej o 14 gr/l, olej napędowy o 35 gr/l, a LPG aż o 51 gr/l.
Najtańszy olej napędowy ma woj. śląskie (4,90 zł/l). Także tam kierowcy płacą najmniej za benzynę (4,88 zł/l). Jeżeli chodzi o nasz region, to stawki za ON i Pb95 ukształtowały się na poziomie 4,96 zł/l (olej napędowy) i 4,91 zł/l (benzyna 95-oktanowa).
rafal.zuk@bialystokonline.pl