Nowy ośrodek działalności dwóch wydziałów Uniwersytetu Medycznego – Lekarskiego i Farmaceutycznego. Dzięki niemu wybudowano nowoczesną jednostkę obejmującą Centrum Badań Innowacyjnych wraz z Laboratorium Bioinformatyki, dokonano też modernizacji bazy naukowej i zakupiono specjalistyczną aparaturę badawczą, serwer do magazynowania i analizy danych oraz oprogramowanie.
- Idziemy w dobrym kierunku. Niebawem zamkniemy projekt, który stworzył infrastrukturę badawczą i dał szansę na dalszy rozwój Wydziałów Farmaceutycznego i Lekarskiego – twierdzi prof. Adam Krętowski, prorektor ds. nauki. - Pomysł stworzenia takiego ośrodka zrodził się w 2008 roku. Dziś jesteśmy na etapie, na którym możemy powiedzieć, że się udało – dodaje.
Budowa Centrum Badań Innowacyjnych nie przebiegała spokojnie – w jej trakcie zbankrutowała jedna z firm odpowiedzialnych za budowę budynku. To jednak tylko nieznacznie opóźniło realizację projektu.
Podstawową funkcją Centrum Badań Innowacyjnych będzie prowadzenie wspólnych badań zespołów naukowych włącznie z możliwością pełnej interakcji z innymi tego typu ośrodkami nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Budynek jest multimedialnym ośrodkiem służącym do realizacji wirtualnych spotkań. Został wyposażony w dwie duże sale multimedialne z zapleczem obejmującym m.in. kabiny do tłumaczeń symultanicznych. Stworzono też Laboratorium Bioinformatyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
- Celem projektu jest rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej. W efekcie zakładaliśmy, by maksymalnie podnieść pozycję naukową naszego uniwersytetu, a więc korzyści są duże – mówi dr Jerzy Tokajuk, pełnomocnik ds. projektu.
Goście biorący udział w podsumowaniu projektu mieli też okazję wzięcia udział w seminarium pt. "Partnerstwo naukowo-przemysłowe w innowacyjnych technologiach".
Budowa ośrodka była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
justyna.f@bialystokonline.pl