Cenne starodruki przeszły renowację w Książnicy Podlaskiej

2018.03.06 17:21
10 najbardziej sfatygowanych starodruków zostało poddanych renowacji w Książnicy Podlaskiej. Najstarszy pochodził z 1538 r.
Cenne starodruki przeszły renowację w Książnicy Podlaskiej
Fot: Bogumiła Maleszewska
Komora fumigacyjna

Książnica Podlaska to nie tylko półki, wypełnione książkami. Instytucja ta pełni rolę centrum kultury, dba o zabezpieczenie cennych zbiorów i udostępnienie dóbr dziedzictwa kulturowego odbiorcom, w tym osobom niepełnosprawnym. Realizacja tych zadań jest możliwa m. in. dzięki funduszom, pozyskiwanym ze środków unijnych.

W latach 2016–2018 Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku realizowała projekt "Skarbiec dziedzictwa kulturowego". W jego ramach zakupiono i zainstalowano jedyną w Białymstoku, automatyczną komorę fumigacyjną, służącą do odgrzybiania i dezynfekcji własnych akt, archiwaliów i zbiorów bibliotecznych. Zakupiono też odkurzacz do czyszczenia książek oraz specjalistyczny skaner do digitalizacji zbiorów, co zapewni czytelnikom dostęp do cyfrowej wersji książek i dokumentów, które ze względu na ich stan, wartość lub podatność na zniszczenia nie są udostępniane.

Renowacji poddanych zostało 10 najbardziej sfatygowanych starodruków, będących
w posiadaniu Książnicy Podlaskiej, w tym najstarszy - z 1538 roku, a zakup 5 specjalistycznych gablot wystawienniczych, umożliwił ich prezentację szerszemu gronu odbiorców.

Tzw. "skarbiec" przystosowany został do przechowywania najcenniejszych zbiorów Książnicy Podlaskiej, takich jak: starodruki, książki z XIX w., regionalne grafiki czy obrazy.
Dzięki środkom z projektu, wyposażona została sala audiowizualna - powstała dodatkowa przestrzeń, gdzie możliwa jest projekcja filmów, a także organizowanie spotkań i warsztatów dla np. seniorów czy osób niepełnosprawnych, bez zakłócania pracy innych działów.
Część budynku głównego Książnicy Podlaskiej przystosowana została do potrzeb osób niepełnosprawnych - niewidomych i niedowidzących. Umieszczono tablice informacyjne z oznaczeniami brajlowskimi, nakładki na poręcze i udźwiękowione terminale tyflograficzne, czyli wypukłe plany, umożliwiające zapoznanie się z układem budynku.

Całkowita wartość projektu to ponad 1 mln 610 tys. zł, w tym wartość dofinansowania z Unii Europejskiej - ponad 1 mln 177 tys. zł.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1003 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39