Cechowa. Kultowy lokal w nowej odsłonie

2018.05.22 07:43
Restauracja Cechowa przeszła gruntowny remont. Teraz to ciekawa knajpka, do której wpaść można na śledzika, pierogi czy lampkę wina. Nie zabraknie też kameralnych koncertów.
Cechowa. Kultowy lokal w nowej odsłonie
Fot: Anna Dycha

Dla wielu białostoczan była miejscem kultowym. Cechowa w budynku przy ul. Warszawskiej 6 istniała przecież kilkadziesiąt lat. Ostatnich klientów przyjęła jesienią 2016 roku. Teraz powraca w odświeżonej formie.

Nowe życie Cechowej

Ponowne otwarcie Cechowej to zasługa Jacka Łasiewickiego i Damiana Kudzinowskiego prowadzących po sąsiedzku klub Zmiana Klimatu. Gdy dowiedzieli się, że Cechowa zostanie zamknięta, postanowili coś z tym zrobić. Po gruntownym remoncie otworzyli nowy lokal - choć pod dawną nazwą - "Cechowa". Jak podkreślają, z szacunkiem dla historii, z nowymi pomysłami i własną interpretacją marki Cechowa.

Wystrój nawiązuje do miejsca, w którym się znajdujemy, czyli budynku Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości. Mamy więc logo cechu, ale też zębate koła kojarzące się z rzemiosłem.

Za wystrój wnętrza odpowiedzialna jest Aleksandra Michałowska, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. To ona zajęła się wyszperaniem starych mebli czy innych znalezisk, np. kredensu z Orli czy fragmentu drzwi z Tykocina.

- We wnętrzu jest też wiele drobiazgów i artefaktów, których pochodzenia nie zdradzamy - trzeba się samemu domyślić - mówi Damian Kudzinowski.

Jedną ze ścian zdobi malowidło stworzone przez białostockiego artystę Grzegorza Radziewicza. Ważnym elementem są też dywany - nie tylko na podłodze, ale i na ścianach. Nie brakuje przysłowiowego "jelenia na rykowisku". Nawet tapeta ma dywanowy wzór. Z kolei metalowe abażury żyrandoli zostały powleczone barwionymi damskimi rajstopami. Miejsce można zająć przy stoliku albo wygodnie rozsiąść się na kanapie czy w fotelu. Przy barze stanęły gustowne hokery.

Ciekawie zaaranżowane są również toalety, utrzymane w czerwono-biało-czarnej kolorystyce. Prowadzi do nich korytarz, w którym zobaczymy dywanowy obraz Pałacu Branickich w ramie. Damską łazienkę zdobi... maszyna do buraków, jest też maszynka do lepienia pierogów. Ze ścian spogląda na nas... borsuk, a lustro znajduje się w okiennej ramie. Z kolei ściany męskiej łazienki ozdobiły biało-czarne malunki.

Śledzik, pierogi i rosół z kaczki

Cechowa to teraz restauracja, która pracuje od rana do późnego wieczora. Zjeść tu można śniadanie (8.00-11.30), ale warto wybrać się też na lunch (od godz. 12.00).

- Sami wypiekamy chleby, bułki i ciasta, przygotowujemy makarony i lepimy pierogi - podkreślają prowadzący Cechową.

Damian Kudzinowski dodaje z przekąsem: - Uznaliśmy, że najbardziej odpowiednimi owocami morza na Podlasiu są śledzie i dlatego jest ich spory wybór w karcie. To trochę ukłon w stronę Cechowej, a też dlatego, że jesteśmy w Białymstoku.

Na przystawkę podawany jest również tatar czy groch ze skwarkami. Warto spróbować rosołu z pieczonej kaczki (podawanego z pierogami). W karcie obecna jest także pierś z kaczki, karkówka czy grillowana pierś z kurczaka. Wielbiciele pierogów mogą wybrać danie z kaczką, mięsem lub pierogi ruskie. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy kasz i naleśników.

Jakie są propozycje lunchowe? W tym tygodniu do wyboru mamy m.in. udka z kurczaka w pomarańczach z ryżem tymiankowym i sałatką z marchewki i pora czy kotlet mielony z puree ziemniaczano-marchewkowym i buraczkami. Jeżeli chodzi o zupy, w menu są krem z białych warzyw z chipsem z pietruszki, barszcz ukraiński czy zupa ogórkowa. Usatysfakcjonowani powinni być też wegetarianie, którzy zdecydować się mogą na leczo z ciecierzycą lub falafel z puree z białych warzyw ze szparagami. Na deser - ciastko kokosowe z czekoladą, drożdżówka albo murzynek. Cechowa serwuje też wina ze sklepu Marka Kondrata.

Mała scena na kameralne występy

Obok części jadalnianej znajduje się mała scena, którą oficjalne zainauguruje "Spowiedź emigranta", czyli muzyczny stand-up Czesława Mozila. Zaplanowano go 6 czerwca o godz. 20.00.

- To będzie miejsce na kameralne koncerty czy spotkania - opisuje małą scenę Jacek Łasiewicki.

Przestrzeń jest idealna na organizację wydarzeń, w których może wziąć udział do 100 osób.

Damian Kudzinowski zdradza też, że Cechowa będzie oficjalnym lokalem festiwalowym Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich, którego najbliższa edycja odbędzie się w czerwcu w Białymstoku.

Goście lokalu zrelaksować mogą się również w ogródku. W najbliższym czasie z remontu wróci też neon, który ponownie rozbłyśnie na dachu budynku.

Cechowa jest czynna w godz. 8.00-22.00 (poniedziałek - czwartek), godz. 8.00-24.00 (piątek), godz. 12.00-24.00 (sobota) i godz. 12.00-20.00 (niedziela).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1567 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39