W centrum Białegostoku, równo o godz. 12:30, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się uroczystości z okazji tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli lokalnych i samorządowych władz, żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich oraz licznych mieszkańców miasta.
Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej z 1920 roku, zwanej "Cudem nad Wisłą", jest jednym z kluczowych wydarzeń w kalendarzu narodowym. Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, przypomniał o znaczeniu tego historycznego triumfu.
- Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej, która w 1920 roku zaważyła nie tylko na losach wojny polsko-bolszewskiej, lecz także na losach Polski i całej Europy. Tamto zwycięstwo pokazało, że w sytuacji ekstremalnego niebezpieczeństwa, gdy ważą się losy państwa, Polacy są zdolni do czynów niezwykłych, a bohaterem może być każdy z nas gdy poczuje, że zagrożone są nasze wartości, dom i świat. Nasi pradziadowie nie zawahali się ryzykować zdrowiem i życiem, bo rozumieli, że wyruszają bronić najwyższych wartości oraz walczyć o swoje młode, tak niedawno odrodzone państwo. Krwawe zmagania wojny polsko-bolszewickiej pochłonęły wiele ofiar. Dziś wspominamy poległych i oddajemy im cześć - mówił prezydent Białegostoku.
"Święto Wojska Polskiego to żywy symbol"
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku rozpoczęły się złożeniem meldunku płk Piotrowi Ciapce, który pełni funkcję dowódcy Garnizonu Białystok oraz 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Meldunku dokonał mjr Łukasz Ponurko. Płk Piotr Ciapka oddał honory sztandarom, dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał się z żołnierzami.
Podczas wznoszenia flagi państwowej na maszt w centrum miasta, mieszkańcy Białegostoku wspólnie zaśpiewali hymn narodowy. Płk Piotr Ciapka podkreślił jak wyjątkowe znaczenie dla żołnierzy ma Święto Wojska Polskiego. To bowiem żywy symbol poświęcenia, męstwa i determinacji w obronie ojczyzny.
- Święto Wojska Polskiego jest symbolem chwały oręża polskiego oraz hołdem dla poległych w walkach o niepodległą ojczyznę. Bitwa Warszawska 1920 roku była największym polskim zwycięstwem od czasu Wiktorii Wiedeńskiej i stała się po raz kolejny wspaniałym tematem oraz wielkim szacunkiem. Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów jest najważniejsze oraz najcenniejsze, czyli na cnoty narodowe, którymi powinni się utożsamiać i do których dążymy. To umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyźnie - podkreślił płk Piotr Ciapka.
Były podziękowania i oddanie hołdu
Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku były nie tylko okazją do wyrażenia wdzięczności za oddanie i odwagę polskich żołnierzy, ale także do docenienia ich codziennego trudu przy wschodniej granicy. Wojewoda Jacek Brzozowski podkreślił, że obecność wojska w naszym regionie stała się codziennością i zaapelował, abyśmy nie zapominali o ich odwadze.
- Korzystając z okazji jaką jest Święto Wojska Polskiego należy zaznaczyć, że pragniemy dziś wyrazić przede wszystkim nasze solidarne wsparcie dla polskiej armii, która jest gwarantem narodowego bezpieczeństwa. Oddziały wojskowe wraz ze służbami narodowymi strzeżą dziś granic naszego państwa, a co za tym idzie, naszej terytorialnej integralności i suwerenności. Bez niej nie może istnieć państwo. Obecna sytuacja polityczna i międzynarodowa oraz wojna trwająca przeszło ponad dwóch lat za naszą wschodnią granicą i wiążące się z nią konkretne wypadki karzą nam na nowo przemyśleć kwestie związane z naszą obronnością - zaznaczył wojewoda Jacek Brzozowski.
W swoim przemówieniu wojewoda oddał hołd śp. sierżantowi Mateuszowi Sitkowi, który poświęcił życie podczas służby. Podkreślił, że to dzięki takim żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy codziennie podejmują ryzyko dla naszego narodu i wspólnego bezpieczeństwa, możemy cieszyć się niepodległą ojczyzną. Wojewoda zaznaczył również, że obecny rząd premiera Donalda Tuska stawia na poprawę warunków służby żołnierzy, wspierając ich poprzez inwestycje, takie jak "Tarcza Wschód" oraz rozwój infrastruktury obronnej.
Podziękowania dla polskiego wojska wyrazili również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym. W dalszej części uroczystości oficer z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego odczytał Apel Pamięci, który zakończyła salwa honorowa. Uroczystości zamknęły odegranie hasła Wojska Polskiego oraz defilada wojskowa.
Muzeum Wojska w Białymstoku również zaprosiło na świętowanie
W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało dla mieszkańców tematyczne atrakcje. W głównej siedzibie można było zwiedzać stałe wystawy "Między dwiema wojnami 1914-1939", "Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956", "Wojsko Polskie 1956-2010" oraz czasową "Bielecki '44. Prace Waleriana Bieleckiego w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku". W Sali Edukacyjnej odbywał się quest "Garnizonowe miasto". Dodatkowo, Andrzej Kłopotowski poprowadził historyczny spacer "Śladami naszego garnizonu".
W Parku Militarnym zwiedzający mogli obejrzeć siedzibę oraz wziąć udział w edukacyjnych stoiskach. Na miejscu odbył się pokaz sprzętu wojskowego Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 1 Dywizji Piechoty Legionów. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Białymstoku udzielało informacji na temat możliwości dołączenia do wojska. Wieczorem odbyła się potańcówka z zespołem Bagaż Podręczny.
24@bialystokonline.pl