Ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk nagroda - na cześć zamordowanego w styczniu 2019 roku Prezydenta Gdańska, jest przyznawana za działanie w duchu solidarności, wolności i równości.
- W działalność pomocową w Michałowie zaangażowali się strażacy, organizacje pozarządowe i nasi mieszkańcy, bezimienni bohaterowie. Ta nagroda jest dla nich - powiedział Marek Nazarko, burmistrz Michałowa.
Burmistrzowi w Brukseli towarzyszyła Maria Ancipiuk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Michałowie, która osobiście wiele razy brała udział w akcjach ratowania uchodźców na polsko-białoruskim pograniczu oraz zastępca burmistrza Konrad Sikora.
Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych przypomniała w jakich okolicznościach doszło do rozpoczęcia kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskim pograniczu.
- W tym roku wyróżniamy całe miasto – Michałowo na granicy europejskiej. Kiedy Łukaszenka wypychał emigrantów na zimne bagna, by przekroczyli granicę, by sprowokować kryzys uchodźczy w Unii, obywatele, samorządowcy i burmistrz wykazali się solidarnością. Kiedy zobaczyli marznących ludzi w lesie, nie widzieli tam obcych, widzieli tam kobiety, mężczyzn, dzieci. Dali im ubrania, ciepły posiłek, posłanie, zorganizowali cały system pomocy i zainspirowali innych do podobnych działań. Za tę moralną odwagę, przywództwo, które jest zgodne z naszymi podstawowymi wartościami, szczególnie teraz, w dobie wielkich kryzysów, zasłużyli na tę nagrodę. Jest to przykład dla nas wszystkich - podkreśliła komisarz UE ds. wewnętrznych.
Kandydaturę Michałowa do Nagrody zgłosiły Kraków i Wrocław. W uroczystości uczestniczyły także prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i europosłanka Magdalena Adamowicz, wdowa po Pawle Adamowiczu.
Specjalne wyróżnienie przyznano także Ołeksandrowi Babych, burmistrzowi ukraińskiego miasta Hola Prystan, który od sześciu miesięcy jest przetrzymywany, poddawany torturom w rosyjskiej niewoli.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl