Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące ubiegłorocznych budżetów m.in. podlaskich gmin. W związku z tym sprawdzamy, która z nich na jakie zadania przeznacza najwięcej środków. I tak np. oświata i wychowanie to ważna kwestia dla gminy Piątnica, która rezerwuje aż 42,1% wydatków na ten cel. Oświatę i wychowanie cenią także gmina miejska Sejny i gmina Kulesze Kościelne (po 41,1%) oraz gmina Stawiski (40,5%). Natomiast z drugiej strony najmniej pieniędzy na tego rodzaju zadania zostawiają gminy Mielnik (19,2% wydatków) i Nowy Dwór (19,8% wydatków).
Zaś - biorac pod uwagę pomoc społeczną – okazuje się, że grosza nie skąpi na nią gmina Zbójna, gdzie w ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 40,2% wydatków. To sporo w porównaniu z tymi, którzy przekazują najmniej środków na takie zadanie. Mowa o gminach Mielnik (13,8%) i Orla (19,4%).
Warto też wiedzieć, że w minionym roku - w woj. podlaskim - gminy na administrację publiczną oddały łącznie 265,2 mln zł, tj. o 3,9% mniej niż w poprzednim roku. Największą część środków budżetowych wydatkowano na ten cel w gminach: Rudka (21,7%), Białowieża (19,2%) i Dubicze Cerkiewne (18,9%), natomiast najmniejszą – w gminie Łapy (5,7%), Turośl (6,2%) oraz gminach miejskich Wysokie Mazowieckie i Hajnówka (po 6,3%).
Poza tym GUS wskazuje, że w 2016 r. największą nadwyżkę budżetową wykazała gmina Juchnowiec Kościelny (9,4 mln zł), a największy deficyt odnotowano w gminie Sokółka (2,9 mln zł).
dorota.marianska@bialystokonline.pl