Budżet województwa podlaskiego przyjęty. Kwoty są rekordowe

2023.12.19 08:27
Najważniejszym punktem sesji było przyjęcie bądź odrzucenie przyszłorocznego planu finansowego. Radni wojewódzcy podjęli decyzję. Oto jak prezentują się najważniejsze kwoty.
Budżet województwa podlaskiego przyjęty. Kwoty są rekordowe
Fot: Krzysztof Duszyński / UMWP

Budżet przyjęty 20 głosami "za"

W poniedziałek (18.12) radni sejmiku przyjęli plan finansowy na 2024 rok, który już wcześniej ogłoszono mianem rekordowego. Dlaczego? Założono w nim:
- wzrost dochodów o ponad 60 procent w stosunku do obecnego roku (1,4 miliarda złotych),
- wzrost wydatków o ponad połowę (1,5 miliarda złotych),
- deficyt budżetowy w wysokości 85 milionów złotych - ma zostać pokryty między innymi przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów (35 milionów złotych) i nadwyżką pieniędzy na rachunku bieżącym budżetu województwa (47,8 miliona złotych),
- nadwyżkę operacyjną w wysokości 126 milionów złotych.

Za przyjęciem uchwały budżetowej było 20 osób, wstrzymało się 10 radnych, nikt nie głosował "przeciw".

– To budżet rekordowy w historii naszego samorządu pod względem przychodów oraz wydatków i doskonale posłuży on mieszkańcom naszego regionu. Stać nas na ambitne inwestycje – mówił marszałek Artur Kosicki, podkreślając, że po raz kolejny w projekcie uwzględniono wnioski wszystkich radnych sejmiku, którzy zgłosili swoje propozycje i uwagi, niezależnie od opcji politycznej.

Wszystkie poprawki uwzględnione

Podczas debaty nad budżetem wprowadzono poprawki. Dotyczyły one między innymi wprowadzenia do planu finansowego opracowania koncepcji wraz z uzyskaniem zgody środowiskowej na budowę ścieżki rowerowej na odcinku Hajnówka - Białowieża (500 tysięcy złotych) oraz zwiększenie o 1,3 miliona złotych budżetu projektu "Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny". Zwiększyła się też pula pieniędzy przeznaczona na organizację Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka i Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (z 450 do 580 tysięcy złotych).

Wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Siekierko w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości podsumował przyszłoroczny projekt finansowy.

– Znalazły się środki dla gmin i powiatów, dla klubów sportowych, dla Ochotniczych Straży Pożarnych, na zabytki, na drogi, ścieżki, szpitale i na wiele potrzebnych temu regionowi przedsięwzięć. Dbamy też o pieniądze na wkłady własne. To jest bardzo dobry budżet, bezpieczny i rozwojowy – mówił.

Największe inwestycje budżetu województwa podlaskiego na 2024 rok

W budżecie 2024 na transport i łączność zaplanowano 751 milionów złotych (prawie dwukrotnie więcej niż 2023 roku). Najwięcej pieniędzy zapisano na inwestycje drogowe - aż 572 miliony złotych, z tego 270 milionów złotych to fundusze unijne. Na pasażerskie przewozy kolejowe przewidziano prawie 70 milionów złotych, a na przewozy autobusowe 21,5 miliona złotych. W przyszłorocznym planie finansowym znalazło się też między innymi 2,1 miliona złotych na drogi publiczne powiatowe.

Natomiast na kulturę i ochronę dziedzictwa zaplanowano wydatki w wysokości 219,6 miliona złotych (prawie o 85 milionów złotych więcej niż w tym roku). Łączna kwota przeznaczona na ochronę zabytków to 19,9 miliona złotych. Będą też rozwijane nowe instytucje, takie jak na przykład Centrum Kultury Białoruskiej (1,5 miliona złotych) oraz Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie.

Budżet na ochronę zdrowia pozostaje zaś na podobnym poziomie, co w roku ubiegłym - ponad 69 milionów złotych, ale w przyszłym roku na projekt Centrum Leczenia Nowotworów Piersi i Skóry (dawne Breast Cancer Unit) samorząd województwa ma otrzymać 230 milionów złotych z Funduszu Medycznego. Założono także wzrost wydatków na szpitale – mają one wynieść 36,6 milionów złotych.

Podobnie jak w roku ubiegłym na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla OSP przewidziano 2 miliony złotych z budżetu województwa, a na sport - 13,5 miliona złotych. Z tego 11,9 mln zł to dotacje sportowe. Dużo więcej pieniędzy niż w roku ubiegłym, bo aż 8,8 miliona złotych, przeznaczono na turystykę.

To jeszcze nie wszystko, bowiem na potrzeby nowej lokalizacji Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w budżecie 2024 zarezerwowano 5,4 miliona złotych (na dokumentację projektową). Ośrodek ma powstać na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

W rezerwie budżetowej po raz kolejny zostanie utworzony Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów (25 milionów złotych), który ma na celu pomoc samorządom w realizacji różnych inwestycji. Ponadto zaplanowano rezerwy związane z poprawą efektywności energetycznej w kwocie 1,5 miliona złotych oraz na zabezpieczenie środków w związku z podwyżkami cen energii w kwocie 2 milionów złotych. Zapisano też rezerwę w wysokości 1 miliona złotych na wydatki związane z powołaniem spółki "Port Lotniczy".

Projekt budżetu, podobnie jak i sposób pokrycia deficytu, pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1634 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39