Boże Narodzenie w Prawosławiu

2010.01.06 00:00
6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, chrześcijanie wyznania prawosławnego obchodzą święta Bożego Narodzenia. Połowa wyznawców tej religii w Polsce zamieszkuje Podlasie. To właśnie na Białostocczyźnie początki chrześcijaństwa są ściśle związane z kościołem prawosławnym.

Prawosławna Wigilia zaczyna się dwa tygodnie po katolickiej, a święta Bożego Narodzenia trwają od 7 do 9 stycznia. Poprzedza je 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany przez ostatnich pięć dni przed Wigilią. Podobnie jak u Katolików, w Wigilię obowiązuje ścisły post. Na Podlasiu w wielu prawosławnych, wiejskich domach, zazwyczaj w rogu izby wisi ikona, którą otula się haftowanym ręcznikiem, a pod nią ustawia się perepelicę (snopek zboża przechowywany od dożynek) w celu zapewnienia urodzajnego roku.

Wyznawcy prawosławia, tak jak katolicy, ubierają świąteczną choinkę, kładą pod obrus na wigilijnym stole sianko, a wieczerza wigilijna tradycyjnie składa się z dwunastu dań. Zamiast opłatka, rodziny dzielą się ze sobą przyniesioną z cerkwi prosforą (małą przaśną bułeczką używaną w Kościele wschodnim do komunii). Każdy bierze kawałek prosfory, żegna się i pije łyk święconej wody. Natomiast odpowiednikiem katolickiej pasterki jest Wsienocznia, rozpoczynająca się, w zależności od parafii, o północy bądź o 02.00.

Boże Narodzenie świętuje się przez trzy dni. Pierwszego dnia wspomina się narodzenie Chrystusa, drugiego życie Matki Boskiej, a trzeciego - pierwszego męczennika, św. Szczepana.

MAG

Polecamy lokal
1513 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39