W maju rada miasta zatwierdziła regulamin obiektów sportowych w mieście. Został on ujednolicony tak, żeby korzystanie z boisk było ułatwione dla mieszkańców. Do tej pory bowiem, mimo że mamy w Białymstoku 100 różnych obiektów, to korzystać można było z nielicznych, ponieważ większość np. była zamykana wraz z ostatnim dzwonkiem w szkole, przy której się znajdowały. Przepychanki w tej sprawie trwały dobre 2 lata. Poszczególne kluby radnych wychodziły ze swoim propozycjami, żeby rozwiązać ten problem. Nowy regulamin zaproponowany przez miasto zakłada, że boiska są ogólnodostępne i można z nich korzystać nieodpłatnie.
- Boiska były budowane najczęściej przy szkołach, ale zawsze podkreślałem, że były budowane z myślą o białostoczanach, którzy by chcieli z tego boiska skorzystać – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
Na razie bez rezerwacji
Od maja trwała praca nad stroną internetową: www.boiskabialystok.pl, na której można znaleźć wykaz obiektów, informacje o ich specyfice (nawierzchnia, wymiary, oświetlenie, dostęp do szatni) oraz o tym, czy są zajęte. Każdy obiekt ma zdjęcie i odnośnik do mapy. Strona już działa. Na razie jednak boisk nie będzie można przez nią rezerwować. Żeby to zrobić będzie trzeba skontaktować się telefonicznie lub mailowo z osobą opiekująca się boiskiem. Przedstawiciele magistratu nie wykluczają, że w najbliższym czasie pojawi się opcja rezerwacji, ale na razie trwają jeszcze pracę w tej kwestii.
- Musimy pracować programistycznie, żeby opracować możliwość rezerwacji online. Ze względów kosztowych nie zakupiliśmy gotowego oprogramowania, które umożliwia booking. Pracujemy nad własnym rozwiązaniem, które byłoby nieskomplikowane dla użytkowników – mówi Cezary Prus z departamentu informatyki urzędu miejskiego.
Boiska dla każdego
Boisko będzie mógł wynająć każdy mieszkaniec Białegostoku. Za darmo. Do jego wynajęcia będzie potrzebny dokument potwierdzający tożsamość – np. białostocka karta miejska. W regulaminie pojawił się jeszcze jeden ważny zapis. Dyrektorzy szkół mogą wynajmować boiska odpłatnie, dla zorganizowanych grup, ale tylko na 50% czasu ich otwarcia.
- Zobowiązuje on dyrektorów do tego, żeby boiska były otwarte dla wszystkich mieszkańców Białegostoku. Jest też zabezpieczenie, żeby niektórzy dyrektorzy nie traktowali boisk przy szkołach całkowicie komercyjnie – chwalił w maju regulamin radny PiS Sebastian Putra, który angażował się w sprawę.
W roku szkolnym boiska istniejące przy szkołach będą oczywiście dostępne po zakończeniu zajęć, gdyż wiadomo, że prywatne potrzeby nie mogą kolidować z realizacją programu nauczania w-f. Ważne jednak, że w ogóle będzie można z nich skorzystać, ponieważ większość obiektów będzie otwarta do godz. 22.00.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl