Coworking to możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu. Dzięki temu można pracować spokojnie, ale niesamotnie - jest to dobry sposób na nawiązanie różnych kontaktów biznesowych, ponieważ branże freelancerów często są ze sobą powiązane. Pierwsze biuro coworkingowe powstało w 2005 roku w San Francisco i od tej pory ich liczba sukcesywnie rośnie - na świecie jest ich obecnie ponad 3 tysiące, natomiast pracuje w nich ok. 130 tys. osób. W każdym większym mieście w Polsce można znaleźć takie centra, w Białymstoku najbardziej znane są Centroom oraz Współpracownia.
Wynajmij biurko w "Centroom" miasta
Od stycznia białostoccy przedsiębiorcy mogą wynająć pomieszczenia w centrum miasta, a dokładniej przy ul. Sienkiewicza. Ceny, w porównaniu do tych oferowanych za wynajem lokalu w podobnej lokalizacji, są bardzo niskie - są dostosowane do możliwości finansowych młodych osób rozpoczynających własny biznes. W Centroom do dyspozycji jest kilkanaście stanowisk pracy, internet wi-fi, urządzenia biurowe, a także wyposażona kuchnia.
- Jest tu miejsce dla każdego. Dla osoby fizycznej, osób prowadzących własną działalność jak i dla typowych firm - informuje Paweł Pawłowski, Specjalista ds. obsługi Centroom.
W chwili obecnej z oferty biura korzystają trzy podmioty: firma tworząca oprogramowanie, tłumacz konferencyjny oraz architekt.
Ale Centroom to nie tylko przestrzeń do wynajęcia:
- Jako placówka coworkingowa mamy na celu pobudzenie kreatywności oraz wydajności osób, które korzystają z Centroom. Dlatego organizujemy też różne, ciekawe warsztaty i szkolenia. Tematyka jest naprawdę różna. Można prześledzić nasze dotychczasowe "eventy" obserwując centroomowy fanpage - dodaje Pawłowski.
"Współpracujmy" razem! 700m kw. kreatywności
Mocno związana z ideą coworkingu jest także Współpracownia, czyli lokalny hub innowacji, medialab, miejsce współpracy, kooperacji i wspólnego uczenia się kreatywnych osób w Białymstoku.
"700m kw. Kreatywności" to wspólna powierzchnia coworkingowa i biurowa, którą tworzy Współpracownia oraz firmy specjalizujące się w projektowaniu aplikacji mobilnych, grafice komputerowej, architekci, artyści prowadzący warsztaty, organizacje robiące zaawansowane badania społeczne czy specjaliści od szeroko pojętego marketingu i public relations.
- Na chwile obecną komercjalizujemy przestrzeń po dawnej fabryce bielizny, która znajduje się w samym centrum miasta. Mamy wolne jeszcze dwa biura 113,8 m2 oraz 58,8 m2 w sumie 172,6 m2 - dodaje Paweł Makowiecki, założyciel Współpracowni.
malgorzata.c@bialystokonline.pl