W poniedziałek białostoccy radni zajęli się sprawą porozumień międzynarodowych dotyczących współpracy samorządu Miasta Białegostoku oraz samorządów z Rosji i Białorusi. Dotyczyły one wspólnych działań m.in. z zakresu kultury, sportu i turystyki.
Najpierw jednogłośnie rozwiązali umowę o współpracy z Grodnem we wszystkich zakresach zadań realizowanych przez Miasto Białystok.
"Białostocki samorząd, tak jak cały cywilizowany świat, potępia trwającą agresję wojsk Federacji Rosyjskiej na niepodległą, suwerenną Ukrainę. Każdego dnia tego okrutnego konfliktu pociski spadają na centra miast, giną osoby cywilne, wśród nich kobiety i dzieci. Republika Białorusi zdecydowała się jednoznacznie opowiedzieć w tym konflikcie po stronie agresora, wspierając go zarówno militarnie, jak i logistycznie. W zaistniałej sytuacji, kontynuacja relacji partnerskich w jakiejkolwiek formie pomiędzy Białymstokiem i samorządami białoruskimi jest niedopuszczalna" - uzasadniali radni zerwanie współpracy.
Podobnie wybrzmiewało uzasadnienie unieważnienia uchwał radnych dotyczących współpracy z Pskowem i Kaliningradem: "Bezprzykładna agresja Federacji Rosyjskiej na niepodległą, suwerenną Ukrainę wywołuje potępienie i zdecydowane reakcje całego świata. Kategoryczny sprzeciw musi budzić prowadzona bezwzględnymi metodami zaborcza wojna, w której giną osoby cywilne, wśród nich kobiety i dzieci. W zaistniałej sytuacji, kontynuacja relacji partnerskich w jakiejkolwiek formie pomiędzy Białymstokiem i samorządami miast rosyjskich jest niedopuszczalna".
Nie będzie również kontynuowana współpraca miasta Białystok z dwoma innymi rosyjskimi miastami: Tomskiem i Irkuckiem. Tu jednak za nawiązaniem współpracy nie szły uchwały radnych.
W miniony poniedziałek (28.02) także sejmik województwa wypowiedział dwa porozumienia o współpracy międzyregionalnej podpisane przez Województwo Podlaskie: z Obwodem Brzeskim i z Obwodem Grodzieńskim na Białorusi.
ewelina.s@bialystokonline.pl