Prąd z PUHP Lech otrzymają m.in. żłobki, przedszkola i szkoły, instytucje kultury, domy pomocy społecznej, Szpital Miejski, BOSiR, Stadion Miejski czy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Umowa została zawarta na 6 miesięcy (od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.), a jej wartość to prawie 14,5 mln zł. Wolumen energii, jaki Miasto Białystok zakupi, to ponad 21 tysięcy MWh.
- Oszczędności dla budżetu miasta w stosunku do oferty obecnego dostawcy energii elektrycznej, którym jest Energa Obrót, wyniosą ponad 2,5 mln zł w okresie 6 miesięcy – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że Białystok jako jednostka samorządu terytorialnego staje się miastem samowystarczalnym w zaopatrzeniu w energię elektryczną.
Energia pochodząca ze "śmieci"
Białystok jest pierwszą jednostką samorządu terytorialnego w Polsce, która kupiła energię elektryczną od swojego członka Klastra Energii Elektrycznej. Spółka LECH jest znaczącym wytwórcą energii elektrycznej, której część może zostać zakwalifikowana jako pochodząca z odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku mowa o energii wytwarzanej w procesie spalania odpadów komunalnych.
PUHP LECH pełni rolę koordynatora Klastra Energii Elektrycznej. Spółka może być sprzedawcą energii w klastrze, ponieważ posiada zawartą generalną umowę dystrybucji z PGE Dystrybucja oraz z podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie handlowe wytwórcy i sprzedawcy.
Czym są klastry energii?
Klaster energii jest cywilnoprawnym porozumieniem, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego.
Porozumienie to dotyczy wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw.
24@bialystokonline.pl