Białystok triumfuje
Stolica województwa podlaskiego została znów doceniona. Miasto otrzymało kolejną nagrodę, tym razem w konkursie realizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Białystok zdobył certyfikat "Gmina Przyjazna Rowerzystom 2020" w kategorii miast do 400 tys. mieszkańców.
– Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, bo to doskonała promocja dla naszego miasta – powiedział zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki. – W ostatnich latach sieć dróg rowerowych w Białymstoku znacząco się powiększyła, mamy ich już łącznie ponad 150 kilometrów - dodał.
W tym roku konkurs został poświęcony turystyce kolarskiej, która coraz bardziej staje się popularna. Również dzięki ścieżkom rowerowym oraz inwestycjom gmin, ludzie chętniej wybierają rower jako środek transportu.
Internetowy finał
Finał konkursu odbył się online, a wyniki zostały ogłoszone na kanale YouTube PTTK. Otrzymany certyfikat jest potwierdzeniem działania gmin na rzecz mieszkańców. W ten sposób PTTK wspiera miejsca sprzyjające turystyce rowerowej. Jest to jednocześnie promocja miast, jak i zachęcanie do uprawiania sportu.
Jury zwróciło w tym roku szczególną uwagę na wysoki poziom zgłoszeń, które zawierały wiele zdjęć, filmów oraz wykaz szlaków czy ścieżek rowerowych.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze corocznie przyznaje certyfikaty za wkład w rozwój turystyki rowerowej. Konkurs "Gmina Przyjazna Rowerzystom" organizowany jest od 2012 r.
Europejskie Badania Klimatu Rowerowego
Obecnie trwa również rowerowa ankieta, którą może wypełnić każdy mieszkaniec Białegostoku. Do tej pory udział w Europejskim Badaniu Klimatu Rowerowego wzięło ponad 180 mieszkańców.
– Zachęcamy białostoczan do wypełniania ankiety i oceny warunków korzystania z sieci dróg rowerowych w naszym mieście. Za wszystkie dotychczasowe opinie dziękujemy i czekamy na kolejne – zachęca zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.
Badanie ma na celu zebrać opinie o warunkach korzystania z rowerów w Polsce. Realizowane jest przez Polską Unię Mobilności Aktywnej w porozumieniu z innymi organizacjami zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów. Do udziału w badaniu zgłosiło się 90 miejscowości z całej Polski.
Po ukończeniu ankiety zostaną przygotowane raporty, a wyniki będą przedstawiane w sześciostopniowej skali.
Wypełnić można tu: Badanie Klimatu Rowerowego 2020.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl