Mija 98 lat od dnia wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców. W niedzielę (19.02) zaplanowano uroczystości mające uczcić to wydarzenie i złożyć hołd bohaterom naszej niepodległości.
O godz. 7.30 odbędzie się nabożeństwo w intencji miasta w Soborze św. Mikołaja przy ul. Lipowej, zaś o godz. 11.00 - msza św. w Archikatedrze Białostockiej.
Główne uroczystości zaplanowano o godz. 12.00 na Rynku Kościuszki. Wezmą w nich udział m.in. kombatanci, służby mundurowe i władze miasta, którzy złożą kwiaty i zapalą znicze przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaproszeni są także wszyscy białostoczanie.
O godz. 17.00 w kinie Forum odbędzie się także Test Wiedzy o Historii Białegostoku. Na uczestników będzie czekało 30 pytań dotyczących dziejów naszego miasta, twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa i marszałka Józefa Piłsudskiego.
Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I wojna światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 r. do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. 2 dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.
ewa.r@bialystokonline.pl