Białystok pomaga młodszemu bratu z Syberii. Przez promocję zbiórki pieniędzy

2017.06.13 20:00
Białystok włącza się w akację pomocową, która została zorganizowana, aby odbudować zabytkowy kościół w imienniku stolicy Podlasia, który leży na Syberii.
Białystok pomaga młodszemu bratu z Syberii. Przez promocję zbiórki pieniędzy
Fot: UM Białystok/Dawid Gromadzki

W połowie kwietnia, tuż po Wielkanocy, na Syberii, w polskiej wiosce Białystok spłonął ponad stuletni kościół. Budynek wznieśli w 1908 r. Polacy, dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni. Na początku czerwca rozpoczęła się zbiórka środków na odbudowanie kościoła. Teraz do pomocy przyłączyły się władze naszego Białegostoku.

Połączenie nie tylko przez nazwę

- Łączy nas nazwa, łączy pewien sentyment do tego miejsca. Miałem okazję być w tym kościele. To było takie miejsce, gdzie mogli spotykać się mieszkańcy i przede wszystkim było to miejsce kultowe, związane z pielęgnowaniem polskości – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Miasto nie może przekazać bezpośrednio pieniędzy na odbudowę kościoła, ale w akcję włącza się poprzez propagowanie zbiórki i organizację różnych wydarzeń. 19 czerwca w auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB odbędzie się spotkanie z białostockim ambasadorem akcji, podróżnikiem Krzystofem Suchowierskim, a dwa dni później, w Muzeum Pamięci Sybiru z Agnieszką Kaniewską, która od 2014 r. mieszka na Syberii. Podczas spotkań przybliżona zostanie historia i funkcjonowanie syberyjskiego Białegostoku i znajdującej się tam parafii.

W akcję włącza się także Muzeum Pamięci Sybiru, które również organizuje wystawy związane z Polakami na Syberii.

- W tym roku chcemy poświęcić dwie wystawy temu, co wydarzyło się na przełomie 1937 i 1938 r., kiedy to doszło do operacji NKWD polegającej na skazaniu i wymordowaniu ponad 110 tys. obywateli Polski w ZSRR. Pierwszą otwieramy w sierpniu i absolutnie nie chcemy poprzestać na tej akcji. Jesteśmy po wstępnych rozmowach i będziemy starali się o duży polsko-rosyjsko-niemiecki grant o pamięci historycznej, który właśnie powinien w 2018 r. przynieść efekt w postaci konkretnych działań – mówi prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Zbiórka trwa

Zbiórka pieniędzy na odbudowę kościoła ruszyła 5 czerwca. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej można znaleźć informację na temat kościoła oraz wioski, fotografie z różnego okresu. Są tam też numery kont. W Polsce założone są 4 w różnych walutach. Akcja nosi nazwę "Syberyjski Białystok - Zmartwychwstanie". Organizatorem jest katolicka parafia w rosyjskim Tomsku. Nie wiadomo jeszcze, jaka konkretnie kwota będzie potrzebna na odbudowę kościoła. Nie wspomoże jej na pewno rosyjski rząd, który stuletniego budynku nie uznał za zabytek, mimo że była to jedyna tego typu drewniana kaplica na zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych.

- Jest za wcześnie, żeby określić kwotę, ponieważ pracujemy na tym, w jakiej formie zostanie odbudowany kościół, ale także budynek przyłączony do niego. Jeśli Caritas zdecyduje wspomóc nas i prowadzić tam działalność edukacyjno-technologiczną, bo zamierzamy tam prowadzić klub młodzieżowo-dziecięcy, to zostanie tam zbudowana duża budowla. Jeśli nie to zbudujemy niewielką kaplicę z salką – mówi Agnieszka Kaniewska.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1787 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39