Tytuł Samorządu Równych Szans 2014 Białystok otrzymał za projekt obejmujący warsztaty symulacji pracy, sklep charytatywny oraz trenera pracy.
W warsztatach symulacji pracy osoby z zaburzeniami psychicznymi wcielają się w rolę pracowników – przechodzą szkolenie BHP, zapoznają się z regulaminem pracy i prawami pracowniczymi, podpisują listę obecności oraz poznają swojego przełożonego. Każda osoba ma opracowany indywidualny plan pracy w pracowni segregacji i konserwacji przedmiotów lub w pracowni kreacji przedmiotów. Do tej pory w warsztatach wzięło udział 26 osób.
Prowadzeniem sklepu charytatywnego zajmuje się ta sama organizacja, która organizuje warsztaty stymulacji pracy – Stowarzyszenie My dla Innych. Pracują tam dwie osoby niepełnosprawne – byli uczestnicy warsztatów, wspiera ich instruktorka. Praca ma charakter przejściowy, zdobyte podczas niej umiejętności zostaną wykorzystane na otwartym rynku pracy. W sklepie można kupić m.in. przedmioty wykonane przez uczestników warsztatów. Dochody z niego przeznaczane są na rehabilitację osób niepełnosprawnych.
Trener pracy to z kolei wspieranie osób niepełnosprawnych mających trudności w wejściu na rynek pracy, w zdobyciu i utrzymaniu zatrudnienia. Zatrudniono już 4 trenerów pracy, każdy z nich będzie miał pod opieką 6-7 osób.
Do tegorocznej edycji konkursu Samorząd Równych Szans zgłosiło się 86 samorządów z całej Polski. Kapituła nagrody pod przewodnictwem Jarosława Dudy – pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wybrała 15 zwycięzców i przyznała 26 wyróżnień. Obok Białegostoku laureatami zostali m.in. Ciechocinek, Gdańsk, Konin czy Łódź. W 2013 r. Białystok nagrodzono za tworzenie systemu mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnością.
ewelina.s@bialystokonline.pl