Białystok ma około 1000 zabytków. Wszystkie skatalogowała PAN

2015.10.02 00:00
Obejmuje kilkaset dzieł architektury, a także malarstwo, rzeźbę i sztukę użytkową. Białystok doczekał się swojego katalogu zabytków w wydawanej od ponad 60 lat serii Polskiej Akademii Nauk.
Białystok ma około 1000 zabytków. Wszystkie skatalogowała PAN
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
PAN wydała "Katalog zabytków sztuki w Polsce. Miasto Białystok"

- Białystok jest miastem szczególnym, choć nie wszyscy o tym wiedzą. Nie ma długiej historii, ale ma fascynującą tkankę jeśli chodzi o zabytki - uważa dr Marcin Zgliński z Instytutu Sztuki PAN.
Właśnie pod jego oraz Anny Oleńskiej redakcją powstał "Katalog zabytków sztuki w Polsce. Miasto Białystok".

- Białystok jest miastem wielokulturowym, staraliśmy się ten aspekt w naszym opracowaniu podkreślić - dodaje Marcin Zgliński. Zaznacza przy tym, że stolica Podlasia to również jedyne duże miasto w Polsce, w którym czuć atmosferę Kresów. Obiekty o tym świadczące również eksponowano w katalogu.

Wydawnictwo porządkuje informacje o wszystkich białostockich zabytkach. Zerwano w nim z paradygmatem, który obowiązywał jeszcze 20-30 lat temu, wg którego za zabytki uznawano obiekty nie późniejsze niż z połowy XIX w. W katalogu opisano wiele cennych budynków z międzywojnia, czasów powojennych, aż do lat 70. XX w. Uwzględniono w nim - czego również do tej pory nie robiono - elementy wyposażenia, metaloplastykę i architekturę przemysłową, tak charakterystyczną dla "Manchesteru Północy". "Katalog zabytków sztuki w Polsce. Miasto Białystok" to pierwsze w serii wydawniczej PAN opracowanie, które ilustruje kolorowymi fotografiami (jest ich blisko 1000) niemal każdy z obiektów, a dodatkowo przypomina o utraconym dziedzictwie.

- Katalog pokazuje to, co powinno zostać, niezależnie czy z gminnej, czy z wojewódzkiej ewidencji zabytków - pracę skomentował Antoni Oleksicki, były podlaski konserwator zabytków.

We wstępie do opracowania autorzy zwracają uwagę na potrzebę większej troski, zwłaszcza o białostocką architekturę powojenną i drewnianą - konieczność walki z plagą termoizolacji, wielkoformatowymi reklamami i chaosem przestrzennym. Piętnują też nieudane adaptacje i kuriozalne przeróbki.

Promocja katalogu odbyła się w ramach III Międzynarodowego Kongresu Naukowego "Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej" organizowanego przez Wydział Historyczno-Socjologiczy UwB. W ciągu roku PAN skataloguje również zabytki powiatu białostockiego, a następnie zajmie się powiatem bielskim.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
452 osób online