Zarząd województwa zatwierdził program rewitalizacji dla Białegostoku. Objęte zostaną nim osiedla: Centrum, Sienkiewicza, Przydworcowe, Antoniuk, Skorupy, Bema, Starosielce, Dzięsięciny I oraz zurbanizowana część osiedla Dojlidy. To teren, gdzie mieszka ponad 80 tys. osób.
Miasto chce wyremontować i zmodernizować kamienicę, która znajduje się przy ul. Ciepłej 4, dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych budynek przy ul. Rocha 3 oraz zagospodarować tereny w dolinie rzeki Białej. Unowocześnione mają być także biblioteki na osiedlach Antoniuk i Dojlidy. W planach jest też budowa zbiorników retencyjnych.
Poza tym w programie rewitalizacji znalazła się termomodernizacja Przedszkoli Samorządowych nr 7 i 42 oraz rozbudowa Przedszkoli Samorządowych nr 14 i 31. Inne zamierzenia to budowa parku przy ul. Szkolnej, bazarków na osiedlach oraz kanalizacji deszczowej. Natomiast na budynkach, zarówno prywatnych i publicznych, mają pojawić się źródła energii odnawialnej. Zaś bezdomni zyskają 13 mieszkań, w których specjaliści pomogą im wrócić do aktywnego życia.
Ponadto program zawiera wiele działań adresowanych do seniorów oraz zajęć wyrównujących szanse edukacyjne dzieci. Zawarto w nim też pomysł powołania Centrum Aktywności Lokalnej na terenie Starosielc oraz Kulturalnego Domu Spotkań (Dziesięciny I i Dojlidy). Przewidziano również powstanie Podwórkowego Centrum Edukacji i Dialogu Społecznego "Ławeczka". W tym przypadku celem jest integracja mieszkańców (ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych). Co więcej, w ramach łączenia mieszkańców, różnych pokoleń, namalowana zostanie – na elewacjach budynków osiedla - "Historia Starosielc w Galerii Graffiti".
Projekty mają kosztować dokładnie 278,5 mln zł. Władze samorządowe liczą na 219 mln zł wsparcia unijnego.
dorota.marianska@bialystokonline.pl