Podlaska Oktawa Kultur to wydarzenie, które już od 16 lat przypomina nam o wielokulturowości naszego regionu. Podlasie to miejsce, w którym przeplatały się nie tylko losy Polaków, ale także Białorusinów, Ukraińców, Rosjan, Litwinów, Tatarów, Romów oraz Żydów. Podlaska Oktawa Kultur ma na celu przypomnienie o tym.
- Festiwal powstał szesnaście lat temu podkreślając nasze tradycje kulturowe. W tej chwili ma on nowych odbiorców i świetnie wpisuje się w to co się dzieje w Białymstoku. Uczy tolerancji, otwartości na innych ludzi oraz na odmienną kulturę. Właśnie to ubogaca - mówi Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Tegoroczna edycja Podlaskiej Oktawy Kultur otrzymała dofinansowanie w wysokości 600 tys. zł od Zarządu Województwa Podlaskiego. Wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Białegostoku. Bez wątpienia, Podlaska Oktawa Kultur jest wydarzeniem, które cieszy się ogromną popularnością w naszym regionie.
- Mieszkańcy Białegostoku bez wątpienia pokochali ten festiwal. Już na samym początku tego roku nasi odbiorcy dzwonią do nas i pytają o formułę wydarzenia. Pytają o terminy oraz o artystów, a także o to z jakich krajów ci artyści do nas przyjadą. To jest bardzo miłe i utwierdza nas w przekonaniu, że taki festiwal jest potrzebny, a to co robimy jest właściwe - opowiada zastępca Dyrektora Podlaskiego Instytutu Kultury Agnieszka Jabłońska.
Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur
Tegoroczna edycja Podlaskiej Oktawy Kultur odbędzie się w dniach 25-28 lipca w samym sercu Białegostoku, czyli na Rynku Kościuszki. Łącznie w trakcie kilku dni w naszym mieście wystąpi 13 zespołów z 11 krajów.
- W tym roku rozpoczynamy tradycyjnie POKtańcówką na Młynowej. Na miejscu pojawią się cztery zespoły, w tym dwa, które grają typowo do tańca. Wystąpi Kapela Dziki Sad, która gra tradycyjną muzykę kurpiowską oraz grupa polsko-ukraińska HrayBery, wykonująca muzykę dawnej Galicji Wschodniej. Tego dnia wystąpi również zespół Vatan Music Group z Azerbejdżanu. Wydaje mi się, że nie będzie to taneczna muzyka, natomiast może być to fajny sposób na spędzenie letniego wieczoru. Na scenę Młynowej zaprosimy również zespół Aztlán z Meksyku, który gościmy pierwszy raz - opowiada koordynator Podlaskiej Oktawy Kultur Dariusz Kryszpiniuk.
W piątek (26 lipca) w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur wystartują koncerty na scenie głównej na Rynku Kościuszki. Jako pierwszy wystąpi zespół Bizovac z Chorwacji. Następnie na scenie będzie można zobaczyć występ Sw@da x Niczos oraz zespołu Aztlán z Meksyku. Wieczorem odbędzie się prezentacja projektu muzycznego trzech artystów z Bułgarii, Mongolii i Francji, czyli Violons Barbares.
W sobotę (27 lipca) będą kontynuowane koncerty na Rynku Kościuszki. Jako pierwsi zaprezentują się tancerze z Młodzieżowego Zespołu Dżerelce z Ukrainy. Później wystąpi Vatan Music Group z Azerbejdżanu. W planach jest również koncert Poleskiego Składu Smyczkowego na którym zostaną zaprezentowane tradycyjne pieśni i muzyka z Polesia. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie Zakopower. Na Młynowej tego dnia odbędzie się after party, na którym wystąpią Sw@da x Niczos.
W niedzielę (28 lipca) odbędzie się ostatni dzień tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur. Tego dnia odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone". Później wystąpi zespół Nicponie. Gwiazdą niedzielnego koncertu będzie Les Amazones d'Afrique z zachodniej Afryki.
- Les Amazones d'Afrique to duża grupa, ośmioosobowa. Artystki w swoich tekstach poruszają ważne problemy społeczne. Opowiadają o problemach współczesnej Afryki, kobiet, ale także całego społeczeństwa - opowiada Dariusz Kryszpiniuk.
Festiwalowe wydarzenia będą odbywały się w innych miejscach na terenie całego województwa Podlaskiego. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur przybędzie z występami do siedmiu miejscowości, w tym Szczuczyn, Siemiatycze, Kleszczele, Stary Folwark, Narewka, Miaskowo i Zabłudów.
24@bialystokonline.pl