Podczas warsztatów uczestnicy korzystają z relacji i archiwaliów zgromadzonych w ramach projektu Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Uczestnicy poznają historię i uczą się pracy z materiałami archiwalnymi: relacjami biograficznymi, fotografiami, dokumentami i mapami. Zajęcia są świetnym uzupełnieniem zajęć szkolnych oraz wstępem do badania własnych domowych archiwów.
Celem warsztatów jest rozbudzenie u uczestników zainteresowania historią lokalną oraz zachęcenie do indywidualnego jej poznawania. Mają za zadanie popularyzację archiwów jako źródeł wiedzy o historii miasta i jego mieszkańców, a dzięki swojej formie stają się platformą łączącą najmłodsze i najstarsze pokolenia.
Tematy warsztatów do wyboru: "Białostocka kronika" (poznać można będzie bliżej takie pojęcia jak czas, przeszłość, historia), "Linia czasu" (dowiedzieć można się, w jaki sposób historyczne wydarzenia przenikają się z losami zwykłych ludzi) oraz "Spacer po centrum" (uczestnicy naniosą na przedwojenną mapę Białegostoku współcześnie znane miejsca).
Warsztaty przeznaczone są dla grup szkolnych. Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).
Warsztaty realizowane są w ramach projektu "e-Mediateka CLZ vol. 2" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szczegóły: Białostoczanie mówią - warsztaty historyczne
anna.d@bialystokonline.pl