Po raz 4. miasto przystąpiło do programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa", skierowanego do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Opieka będzie realizowana w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w innym miejscu wskazanym prze uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego.
Od stycznia 2019 r. w mieście cały czas funkcjonują również 3 mieszkania wytchnieniowe dla dorosłych osób – ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym.
– Proponując różne formy opieki wytchnieniowej chcemy wesprzeć członków rodziny i opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią stałą opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Tym ludziom bardzo potrzebna jest doraźna, czasowa pomoc właśnie w takiej formie. Dla rodziców i opiekunów daje to możliwość odpoczynku w ciągłym sprawowaniu opieki, zadbania o własne zdrowie i samopoczucie, natomiast dla dorosłych osób niepełnosprawnych to możliwość podtrzymania nabytych umiejętności – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.
Opiekę w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w innym wskazanym miejscu będą realizowały dwa podmioty wyłonione w ramach otwartego konkursu ofert. Są to: Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "AKTYWNI" w Białymstoku i Spółdzielnia Socjalna "SUKURS" w Zaściankach.
Wsparcie to będzie udzielane na pisemny wniosek opiekuna sprawującego opiekę na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Wniosek o przyznanie usługi należy złożyć w Zespole Pracowników Socjalnych odpowiednim dla miejsca zamieszkania.
W 2022 r. miasto na realizację projektu otrzymało ponad 930 tys. zł dofinansowania.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl