Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy to centrum nauki, w którym najmłodsi będą mogli uczyć się głównie przez zabawę. Ponadto ma zachęcać do zgłębiania wiedzy oraz rozbudzać zainteresowanie naukami ścisłymi poprzez m.in. indywidualne doświadczenia, gry zespołowe oraz zajęcia laboratoryjne prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W czwartek (12.07) podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji, którą jest firma Trias AVI.
Centrum nauki naprawdę blisko
- Pomysł, żeby wybierać takie centrum wziął się w momencie, kiedy wbudowaliśmy kamień węgielny pod Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Dzisiaj wkraczamy w ostatni etap tej inwestycji – przypomniał prezydent Tadeusz Truskolaski.
Białostockie centrum nauki zajmie w sumie 3,2 tys. m2. Z tego 600 m2 to Strefa Młodego Odkrywcy dla dzieci w wieku 3-10 lat. Obejmie ona 4 laboratoria oraz wiele eksponatów, które mają bawić i uczyć. Będzie tam kilka obszarów tematycznych: poznanie i wiedza, poznaj swoje ciało, technika, świat budownictwa, energia wody itp. Wystawa główna to 2,6 tys. m2, gdzie znajdzie się ponad 70 stanowisk doświadczalnych.
- Przed nami bardzo trudny czas, ponieważ z jednej strony będzie szła budowa, a z drugiej strony my jako Park Naukowo-Technologiczny i operator tego miejsca musimy się bardzo dobrze przygotować do merytoryki. Musimy zaproponować ofertę, która pozwoli zarówno młodszym i starszym, i jeszcze starszym mieszkańcom naszego regionu i turystom poznawać otaczający nas świat i patrzeć na rzeczywistość zupełnie inny sposób. Liczymy na to, że uda nam się osiągnąć oczekiwany efekt "wow" – mówi Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T.
Doświadczony wykonawca
Wspomniany wykonawca za przygotowanie centrum otrzyma 24,2 mln zł (25,4 mln to koszty całkowite, a 17 mln zł dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego). Na wykonanie białostockiego laboratorium ma czas do końca stycznia 2020 roku. Firma Trias ma bardzo duże doświadczenia w tego typu realizacjach. Współpracowała m.in. toruńskim planetarium przy budowie Bazy MARS#17 czy stworzyła multimedialną aranżację Galerii Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ponadto była odpowiedzialna choćby za przygotowanie Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu i Podziemi Rynku w Krakowie.
- My jako odbiorcy oczekujemy wrażeń. Jesteśmy atakowani dzisiaj siłą przekazu z różnych kierunków. Dlatego pomysł budowy takiego centrum popularyzacji wiedzy, poprzez doświadczenia, dotykanie, eksperymentowanie jest bardzo dobry. To bardzo rozwija i zachęca do poznawania nowych dziedzin wiedzy. Gratuluje miastu, że podjęło takie wyzwanie – mówi Zbigniew Klonowski, prezes Trias AVI.
W odkrywaniu świata nauki najmłodszym pomogą Zmysłek i Majka Pytajka. Bajkowi przewodnicy, których wizerunki zostały wybrane w ramach konkursu, będą oprowadzać dzieci po stanowiskach w Strefie Małego Odkrywcy. Teraz planowany jest także konkurs na nazwę centrum. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy jest bowiem zbyt długie, a nazwa powinna być chwytliwa.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl